ლაშა ხუციშვილმა სააგენტოს როლზე აღნიშნა, მოსახლეობის სოციალური დაცვისა და ეკონომიკის განვითარებაში.  სააგენტოს თანამშრომლებს მიულოცა და მადლობა გადაუხადა.ხუციშვილმა აღნიშნა, 2024 წლის ბოლოსთვის სააგენტოს აქტივების მოცულობა ₾6.1 მლრდ-ს, ხოლო ჯამურმა დაგენერირებულმა ამონაგებმა ₾1.44 მლრდ-ს მიაღწია. 2024 წლის ბოლოსთვის საპენსიო სქემაში გაწევრიანებული იყო 1.4 მილიონამდე ადამიანი და დაგროვებითი პენსიით სარგებლობდა 15 ათასზე მეტი პირი (პენსიის სახით გაიცა ₾61.1 მლნ). დინამიკური პორტფელის ამონაგებმა 2024 წელს 13.6% შეადგინა, ხოლო ამავე პერიოდში დაბალანსებული და კონსერვატიული პორტფელების ამონაგების შესაბამისად 12.8% და 11.6% იყო.„საპენსიო სქემის უფრო და უფრო მეტი მოსარგებლე (სქემაში მონაწილეთა ასაკის გათვალისწინებით) მომდევნო წლებში იგრძნობს მნიშვნელოვან სარგებელს, რაც აისახება თითოეული მოქალაქის კეთილდღეობაზე. აღნიშნული პირველ რიგში მნიშვნელოვანია საპენსიო ასაკის მოსახლეობის უკეთესი სოციალური გარანტიების კუთხით და ასევე უზრუნველყოფს ფისკალურ მდგრადობას, რადგან დაგროვებითი სქემა ღირსეული საპენსიო სქემის შექმნისთვის უმნიშვნელოვანესია, სახელმწიფოს მიერ დაფინანსებულ სოციალურ (ე.წ. პირველი სვეტის) პენსიასთან ერთად", - განაცხადა ფინანსთა მინისტრმა ლაშა ხუციშვილმა.როგორც მან აღნიშნა, საპენსიო სააგენტოს მიერ განხორციელებული თითოეული ღონისძიება, გონივრულად დაბანდებული და მართული საპენსიო აქტივები, სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია ქვეყნის მოქალაქეების კეთილდღეობისათვის.მისივე თქმით ასევე, გასათვალისწინებელია საპენსიო ფონდის, როგორც ფინანსური რესურსის მნიშვნელობა დანაზოგებისა და ქვეყნის ფინანსური სისტემისათვის.ფინანსთა მინისტრმა ისაუბრა  სააგენტოს როგორც მენეჯმენტის, ისე თითოეული თანამშრომლის პროფესიონალიზმზე, რამაც დიდი როლი ითამაშა საპენსიო რეფორმისა და საპენსიო სისტემის მიმართ ნდობის ჩამოყალიბებაში.„საპენსიო სქემისა და სააგენტოს მიმართ გაზრდილი ნდობა და საზოგადოებასთან სწორი კომუნიკაცია, მნიშვნელოვანია და ამ მიზნით განსაკუთრებული როლი ენიჭება ფინანსური განათლების მიმართულებას და მოქალაქეთა ცნობიერების ამაღლებას დანაზოგების, ინვესტიციების, ამონაგების, რისკის და სხვა ფინანსური ინსტრუმენტების მიმართულებით. სააგენტოს ამ მიმართულებით არაერთი აქტივობა აქვს განხორციელებული, თუმცა მნიშვნელოვანია რომ მსგავსი აქტივობები კიდევ უფრო აქტიურად გაგრძელდეს მომავალში.მან ახლად შერჩეული საბჭოს წევრებს წარმატებები უსურვა საქმიანობაში და იმედი გამოთქვა, რომ  საპენსიო სააგენტო  მომავალ წლებშიც კვლავ წარმატებით განაგრძობს საქმიანობას.
TBC, EBRD და IFC უზბეკეთის პორტფელს TBC Digital-ში აერთიანებენ - 80%/1...
TBC Digital რეგისტრირებულია უზბეკეთში და მართავს TBC PLC-ის ბიზნესს უზბეკეთში, რომელიც ოპერირებს როგორც TBC Uzbekistan.2021 წლის 30 სექტემბერს გამოცხადებული შეთანხმების თანახმად, EBRD-მ და IFC-მ TBC PLC-ის უზბეკურ შვილობილ ბანკთში, TBC Bank-ის (TBC UZ) წილში შევიდნენ, რათა ხელი შეეწყოთ მისი ზრდისთვის. TBC PLC-მ შეინარჩუნა TBC UZ-ის 60%-იანი მფლობელობა, ხოლო EBRD-სა და IFC-ს თითოეულმა შეიძინა 20%-იანი წილი.ერთობლივი საწარმო რეგულირდებოდა აქციონერთა ხელშეკრულებით, რომელიც მოიცავდა საბჭოსა და აქციონერთა მნიშვნელოვან საკითხებს. გარდა ამისა, შეთანხმების მიხედვით, EBRD-სა და IFC-ს ჰქონდათ put ოფციონი (მათი აქციების გაყიდვის უფლება) TBC PLC-ს მიმართ, ხოლო TBC PLC-ს - call ოფციონი (მათი აქციების შეძენის უფლება).ახლა კი, TBC PLC, EBRD და IFC შეთანხმდნენ აღნიშნული სტრუქტურის რეორგანიზაციაზე, რომლის შედეგადაც როგორც TBC UZ, ასევე Payme JSC (TBC PLC-ს 100%-იანი შვილობილი და უზბეკეთის წამყვანი გადახდების აპლიკაცია) სრულად იქნება TBC Digital-ის საკუთრებაში. შედეგად კი, TBC PLC-ი დაიკავებს TBC Digital-ის 79.7%-იან წილს, ხოლო EBRD და IFC თითოეულს დაახლოებით 10.15%-ს.აქამდე არსებული მართვის მექანიზმები TBC UZ-ისთვის გაუქმდება და მათი ანალოგიური ფორმატი გადატანილი იქნება TBC Digital-ზე. კერძოდ, გაფორმდება ახალი აქციონერთა ხელშეკრულება TBC PLC-ს, EBRD-სა და IFC-ს შორის, რომელიც მოიცავს საბჭოსა და აქციონერთა საკვანძო საკითხებს.გარდა ამისა, EBRD-მ და IFC-მ ასევე გააფორმეს ახალი ოფციონური შეთანხმება TBC PLC-სთან. ეს დოკუმენტი ითვალისწინებს, რომ EBRD-სა და IFC-ს ექნებათ უფლება, მეხუთე წლიდან თავიანთი აქციები TBC Digital-ში TBC PLC-ს მიყიდონ. გადახდა განხორციელდება TBC PLC-ს ახალი აქციებით, ან, საჭიროების შემთხვევაში, ნაღდი ანგარიშსწორებით. TBC PLC-ს ექნება call ოფციონი მერვე წლიდან, რის მიხედვითაც მას შეეძლება EBRD-სა და IFC-ს მიერ დარჩენილი აქციების გამოსყიდვა ნაღდი ფულით.ახალი შეთანხმებები ძალაში შევა რეგისტრაციის შესაბამისი პროცედურების დასრულების შემდეგ, რაც მომდევნო სამი თვის განმავლობაშია მოსალოდნელი."მოხარული ვართ, რომ EBRD და IFC რჩებიან ჩვენს მტკიცე პარტნიორებად და მხარს უჭერენ TBC Uzbekistan-ს. ისინი ჩვენი ისტორიის განუყოფელი ნაწილი არიან ცენტრალური აზიის ყველაზე მჭიდროდ დასახლებულ ქვეყანაში, სადაც TBC წარმატებით ავითარებს ციფრულ ბანკინგს და ბოლო ექვსი წლის განმავლობაში შესანიშნავ შედეგებს აღწევს. TBC Digital-ის შექმნა გააძლიერებს სინერგიას, გააუმჯობესებს მმართველობას და შექმნის მეტ ღირებულებას ჩვენი აქციონერებისთვის. ეს კიდევ უფრო მეტად დააჩქარებს TBC-ს სწრაფ და მდგრად ზრდას უზბეკეთში”, - აცხადებს TBC PLC-ის CEO, ვახტანგ ბუცხრიკიძე.„TBC Digital გააერთიანებს უზბეკეთში არსებულ ყველა ოპერაციას, გაამარტივებს მართვის სტრუქტურას და გააერთიანებს ციფრული განვითარების სტრატეგიულ მიზნებს. ჩვენი მომდევნო ფოკუსი იქნება საცალო მომხმარებლებისა და მცირე და საშუალო ბიზნესების ფინანსური მომსახურების გაფართოება. TBC-მ ახლახან წარადგინა ქვეყნის პირველი სრულად ციფრული საბანკო მომსახურება მცირე და საშუალო ბიზნესებისთვის. გაუმჯობესებული ფინანსური ხელმისაწვდომობა ციფრული ინსტრუმენტებისა და ქაღალდზე დაფუძნებული პროცესების შემცირების მეშვეობით გადამწყვეტი მნიშვნელობისაა უზბეკეთის ფინანსური ეკოსისტემის დინამიური და ინკლუზიური განვითარებისათვის. TBC Uzbekistan გახდა ტრანსფორმაციული მოთამაშე ბაზარზე, რომელიც ცხადყოფს, რომ ციფრული ბანკინგი წარმატებით ვითარდება ეკონომიკურ რეფორმებში. მისი წარმატება ხაზს უსვამს მომხმარებელზე ორიენტირებული ინოვაციების მნიშვნელობას, რაც სექტორის მასშტაბით მოდერნიზაციის კატალიზატორია“, - აცხადებს EBRD-ის ფინანსური ინსტიტუტების მართვის დირექტორი, ფრანსის მალიჟი."IFC-ს მიზანია უზბეკეთში ციფრული ფინანსური ინკლუზიისა და მდგრადი ეკონომიკური ზრდის ხელშეწყობა. TBC Uzbekistan-ის ოპერაციების TBC Digital-ის ქვეშ გაერთიანებით, ჩვენ ვაძლიერებთ ციფრული მომსახურების უპირატესობებს, რათა გავაფართოვოთ ფინანსებზე წვდომა ინდივიდებისა და მცირე, საშუალო და მიკრო ბიზნესებისთვის მთელი ქვეყნის მასშტაბით. გვჯერა, რომ ეს ნაბიჯი TBC-ს შესაძლებლობას მისცემს, უზრუნველყოს ინოვაციური ფინანსური გადაწყვეტილებები და დამატებით მხარი დაუჭიროს უზბეკეთის ეკონომიკურ განვითარებას", - აცხადებს IFC-ის რეგიონული ინდუსტრიული ხელმძღვანელი ფინანსური ინსტიტუტების მიმართულებით, მომინა აიჯაზუდინი.