2025 წლის თებერვალში, წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით, ზრდის მიმართულებით მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანა შემდეგმა დარგებმა: პროფესიული, სამეცნიერო და ტექნიკური საქმიანობები, ინფორმაცია და კომუნიკაცია, ტრანსპორტი და დასაწყობება, ენერგეტიკა, სამთო-მოპოვებითი მრეწველობა.კლების ტენდენცია დაფიქსირდა დამამუშავებელი მრეწველობის და მშენებლობის სექტორებში.
1743406509
2024 წელს, დაბადებულთა ყველაზე მეტი რიცხოვნობა დაფიქსირდა თბილისში (14 415 ბავშვი), ხოლო ყველაზე ცოტა – რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის რეგიონში (237 ბავშვი).ცოცხლად დაბადებულთა საერთო რიცხოვნობაში 2024 წელს, 2023 წელთან შედარებით, რიგით პირველი დაბადებულის წილი შემცირდა 37.7%-დან - 35.9%-მდე, მეორე შვილის წილი თითქმის უცვლელი დარჩა და შეადგინა 33.7, ხოლო მესამე და მომდევნო რიგითობის დაბადებულთა წილი გაიზარდა 27.5%-დან 29%-მდე.საქსტატის მონაცემებით, 2024 წელს, ცოცხლად დაბადებულთა საერთო რიცხოვნობაში, წინა წელთან შედარებით, 25 წლამდე ასაკის დედების მიერ გაჩენილი ბავშვების წილი 24.6%-დან - 23.2%-მდე შემცირდა, 25-39 წლის ასაკობრივი ჯგუფის დედების წილი თითქმის უცვლელი დარჩა და შეადგინა 69.5%. ზრდა შეინიშნება 40 წლის და უფროსი ასაკის დედებში, მათი წილი 6%-დან - 7.3%-მდე გაიზარდა.2024 წელს, დედის საშუალო ასაკი პირველი ბავშვის დაბადებისას 27 წლით განისაზღვრა.2024 წელს, 2023 წელთან შედარებით, გარდაცვლილთა რიცხოვნობა 2.8%-ით გაიზარდა და 43 971 ერთეული შეადგინა. გარდაცვალების ყველაზე მეტი შემთხვევა დაფიქსირდა ქ. თბილისში (12 492 კაცი), ხოლო ყველაზე ნაკლები – რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის რეგიონში (533 კაცი).2024 წლის მონაცემების მიხედვით, ჩვილ ბავშვთა მოკვდაობის კოეფიციენტმა (1 წლამდე გარდაცვლილთა რიცხოვნობა 1 000 ცოცხლად დაბადებულზე) 7.4 პრომილე შეადგინა.2024 წელს, 5 წლამდე ასაკის გარდაცვლილთა კოეფიციენტმა (1 000 ცოცხლად დაბადებულზე) 8.6 პრომილე შეადგინა.2024 წელს, საქართველოში დაფიქსირდა უარყოფითი ბუნებრივი მატება (სხვაობა ცოცხლად დაბადებულთა და გარდაცვლილთა რიცხოვნობას შორის) და -4 488 ერთეულით განისაზღვრა.ამასთან, უარყოფითი ბუნებრივი მატება დაფიქსირდა ყველა რეგიონში, გარდა თბილისის, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკისა და ქვემო ქართლის რეგიონისა.2024 წელს, რეგისტრირებულია 21 653 ქორწინება, რაც 2.8%-ით ნაკლებია წინა წლის შესაბამის მაჩვენებელთან შედარებით. პირველი ქორწინების საშუალო ასაკი ქალებისთვის შეადგენს 29.9 წელს, ხოლო მამაკაცებისთვის 32.2 წელს.2024 წელს, რეგისტრირებულ განქორწინებათა რაოდენობამ 13 520 ერთეული შეადგინა, რაც 1.1%-ით ნაკლებია წინა წლის შესაბამის მაჩვენებელზე.
1743148470
საქსტატის მონაცემებით, 2024 წელს საქართველოში ჯამში $92,8 მლნ–ის პურ-ფუნთუშეული შემოვიდა.2024 წლის პურ-ფუნთუშეული საიმპორტო TOP5 ქვეყანაა: რუსეთი - $25,75 მლნ თურქეთი - $16.75 მლნ უკრაინა - $12.52 მლნ ბულგარეთი - $6,84 მლნ პოლონეთი - $6.2 მლნ პურ-ფუნთუშეულის ექსპორტს რაც შეეხება, 2025 წლის პირველ კვარტალში საქართველოდან სულ $962 ათასის პროდუქცია გავიდა, რაც წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით ($1,43მლნ) $471.8 ათასით ნაკლებია. აღნიშნული პროდუქტის ექსპორტი საანგარიშო პერიოდში 32.8%-ით შემცირდა.2024 წელს, საქართველოდან ექსპორტზე $6,34 მლნ-ის პურ-ფუნთუშეული გავიდა2024 წელს პურ-ფუნთუშეულის საექსპორტო TOP5 ქვეყანაა: სომხეთი - $2.88 მლნ აზერბაიჯანი - $2.41 მლნ უზბეკეთი - $250 ათასი თურქეთი - $202 ათასი ისრაელი - $200 ათასი
1743147979
საქსტატის მონაცემებით, 2024 წელს საქართველოში ჯამში $20.2 მლნ–ის მაკარონი შემოვიდა.2024 წლის მაკარონის საიმპორტო TOP3 ქვეყანაა: რუსეთი - $9.71 მლნ იტალია - $3.63 მლნ თურქეთი - $1,9 მლნ მაკარონის ექსპორტს რაც შეეხება, 2024 წელს საქართველოდან ექსპორტზე სულ $321 ათასის მაკარონი გავიდა, რომლის ძირითადი ნაწილი ($183 660) ერაყის ბაზარს მიეწოდა.
1743066964
2024 წლის მეოთხე კვარტალში, ზრდის მიმართულებით მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანა შემდეგმა დარგებმა: ინფორმაცია და კომუნიკაცია (29.7%), განათლება (36.2%), სახელმწიფო მმართველობა და თავდაცვა; სავალდებულო სოციალური უსაფრთხოება (19.9%), ჯანდაცვა და სოციალური მომსახურება (23.6%), ხელოვნება, გართობა და დასვენება (14.9%), მშენებლობა (7.4%), სოფლის, სატყეო და თევზის მეურნეობა (9.4%).კლება აღინიშნა შემდეგ დარგებში: უძრავ ქონებასთან დაკავშირებული საქმიანობები (-2.3%), საბითუმო და საცალო ვაჭრობა; ავტომობილების და მოტოციკლების რემონტი (-0.2%).საქსტატის მონაცემებით, მთლიანი შიდა პროდუქტის დარგობრივ სტრუქტურაში ყველაზე დიდი წილით გამოირჩევა ვაჭრობა (15.5%) და უძრავ ქონებასთან დაკავშირებული საქმიანობები (9.6%). შემდეგ პოზიციებს იკავებს მშენებლობა (9.4%), დამამუშავებელი მრეწველობა (9%), სახელმწიფო მმართველობა (7.1%), ინფორმაცია და კომუნიკაცია (6.7%), განათლება (6.2%), ტრანსპორტი და დასაწყობება (6%), სოფლის, სატყეო და თევზის მეურნეობა (5.2%).
1742544518
მთლიანი შიდა პროდუქტის დარგობრივ სტრუქტურაში ყველაზე დიდი წილით გამოირჩევა საბითუმო და საცალო ვაჭრობა; ავტომობილების და მოტოციკლების რემონტი (15.2%) და უძრავ ქონებასთან დაკავშირებული საქმიანობები (9.9%). შემდგომ პოზიციებს იკავებს დამამუშავებელი მრეწველობა (9.3%), მშენებლობა (8.4%), სახელმწიფო მმართველობა და თავდაცვა; სავალდებულო სოციალური უსაფრთხოება (7%), ინფორმაციისა და კომუნიკაცია (6.4%), სოფლის სატყეო და თევზის მეურნეობა (6.2%), ტრანსპორტი და დასაწყობება (5.9 პროცენტი), განათლება (5.7%), საფინანსო და სადაზღვევო საქმიანობები (5.2%).
1742541142
2025 წლის იანვართან შედარებით ფასები 3.9%-ით გაიზარდა სამთო-მოპოვებითი მრეწველობისა და კარიერების დამუშავების ჯგუფზე, რამაც 0.24 პ.პ-ით იქონია ზეგავლენა ჯამური ინდექსის ცვლილებაზე. ამავე პერიოდში ფასები გაიზარდა დამამუშავებელი მრეწველობის პროდუქციის ჯგუფზე (0.1%), რამაც 0.08 პ.პ შეიტანა მთლიანი ინდექსის ცვლილებაში. ჯგუფში შემავალი პროდუქტებიდან აღსანიშნავია ფასების ზრდა კვების პროდუქტებზე (0.8%) და რეზინის და პლასტმასის ნაკეთობებზე (2.9%). გარდა ამისა, ფასების 0.1%-იანი ზრდა დაფიქსირდა წყალმომარაგების, კანალიზაციის, ნარჩენების მართვით და რეკულტივირებით მომსახურების ჯგუფზე.საქსტატის მონაცემებით, 12 თვიან პერიოდში ინდექსის ფორმირებაზე ძირითადი გავლენა იქონია ფასების ცვლილებამ შემდეგ პროდუქტებზე: სამთო-მოპოვებითი მრეწველობა და კარიერების დამუშავება: ფასები გაზრდილია 30.1%-ით, რაც მთლიანი ინდექსის ცვლილებაზე 1.64 პ.პ-ით აისახა. ჯგუფში აღსანიშნავია ფასების მატება ლითონის მადნებზე (36.5%); დამამუშავებელი მრეწველობის პროდუქცია: ფასები გაიზარდა 4.5%-ით, რამაც მთლიანი ინდექსის ზრდაზე 3.63 პ.პ-ით მოახდინა გავლენა. ფასები გაიზარდა შემდეგ ქვეჯგუფებზე: სასმელებზე (7.9%) და ძირითად ლითონებზე (6%); ელექტროენერგია, აირი, ორთქლი და კონდიცირებული ჰაერი: ფასები გაიზარდა 6.8%-ით, რამაც მთლიანი ინდექსის წლიურ ცვლილებაზე 0.73 პ.პ-ით იქონია გავლენა; წყალმომარაგება, კანალიზაცია, მომსახურება ნარჩენების მართვით და რეკულტივირებით: ფასები გაიზარდა 2.5%-ით, რამაც მთლიან ინდექსზე 0.06 პ.პ-ით იქონია გავლენა.
1742459974
2025 წლის იანვარ-თებერვალში ათი უმსხვილესი საექსპორტო პარტნიორი ქვეყნის წილმა საქართველოს მთლიან ექსპორტში 78.7% შეადგინა. უმსხვილესი საექსპორტო სამეული შემდეგნაირად ჩამოყალიბდა: ყირგიზეთი ($166.6 მლნ), ყაზახეთი ($100.7 მლნ), აზერბაიჯანი ($97.7 მლნ). 2025 წლის იანვარ-თებერვალში ათი უმსხვილესი საიმპორტო პარტნიორი ქვეყნის წილმა საქართველოს მთლიან იმპორტში 75.5% შეადგინა. პირველ სამეულში შედის: აშშ ($478.3 მლნ), რუსეთი ($344.3 მლნ), თურქეთი ($337.9 მლნ). საქსტატის მონაცემებით, 2025 წლის იანვარ-თებერვალში ათი უმსხვილესი სავაჭრო პარტნიორი ქვეყნის წილმა საქართველოს მთლიან საგარეო სავაჭრო ბრუნვაში 71.9% შეადგინა. ქვეყნის უმსხვილესი სავაჭრო პარტნიორები არიან: აშშ ($486.9 მლნ), რუსეთი ($416.2 მლნ), თურქეთი ($384.3 მლნ). 2025 წლის იანვარ-თებერვალში სასაქონლო ჯგუფებიდან საექსპორტო ათეულში პირველი ადგილი მსუბუქმა ავტომობილებმა დაიკავა $285.2 მლნ-ით, რაც მთელი ექსპორტის 34.1%-ს შეადგენს. მეორე ადგილს იკავებს ძვირფასი ლითონების მადნები და კონცენტრატები $39.7 მლნ-ით (მთლიანი ექსპორტის 4.7%), ხოლო მესამე ადგილზეა სპირტიანი სასმელები $29.4 მლნ-ით (3.5%).ამასთან, უმსხვილესი საიმპორტო სასაქონლო ჯგუფი 2025 წლის იანვარ-თებერვალში წარმოდგენილი იყო სურათები, ნახატები და პასტელების (ხელით შესრულებული) სახით, რომლის იმპორტმა $481.1 მლნ და მთელი იმპორტის 17.6% შეადგინა. მეორე ადგილს იკავებს მსუბუქი ავტომობილები $326.8 მლნ-ით (იმპორტის 12%), ხოლო მესამე ადგილზეა ნავთობი და ნავთობპროდუქტები $202.1 მლნ-ით (იმპორტის 7.4%).
1742371159
ქვემოთ მოცემული დიაგრამა ასახავს შესაბამისი მაჩვენებლების განვითარების ტენდენციას 2022-2025 წლებში.საქსტატის მონაცემებით, 2025 წლის იანვარ-თებერვალში ათი უმსხვილესი ქვეყნის წილმა საქართველოს მთლიან ადგილობრივ ექსპორტში 67.7% შეადგინა. ამ მხრივ, უმსხვილესი საექსპორტო პარტნიორები არიან: რუსეთი ($67.4 მლნ), თურქეთი ($40.5 მლნ), ჩინეთი ($33.8 მლნ). 2025 წლის იანვარ-თებერვალში ადგილობრივი ექსპორტის ათეულში პირველ ადგილზე ძვირფასი ლითონების მადნები და კონცენტრატები არის წარმოდგენილი $39.7 მლნ-ით, აღნიშნული სასაქონლო ჯგუფის წილი მთლიანი ადგილობრივი ექსპორტის 10.2%-ს შეადგენს. მეორე ადგილზეა ყურძნის ნატურალური ღვინოები, 29.2 მლნ. აშშ დოლარით (მთლიანი ადგილობრივი ექსპორტის 7.5%), ხოლო მესამე ადგილს იკავებს მინერალური და მტკნარი წყლები, შაქრის დანამატების გარეშე, $25.4 მლნ-ით (მთლიანი ადგილობრივი ექსპორტის 6.5%).
1742369491
საქმიანობის სახეების მიხედვით შედარებით მაღალი ხელფასი დაფიქსირდა შემდეგ დარგებში:⦁ ინფორმაცია და კომუნიკაცია – 4 008.3 ლარი (წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით შემცირებულია 7.0 პროცენტით);⦁ საფინანსო და სადაზღვევო საქმიანობები – 3 373.5 ლარი (გაიზარდა 8.5 პროცენტით);⦁ მშენებლობა - 3 361.8 ლარი (გაიზარდა 9.8 პროცენტით);⦁ პროფესიული, სამეცნიერო და ტექნიკური საქმიანობები – 3 259.1 ლარი (გაიზარდა 11.6 პროცენტით).2024 წლის IV კვარტალში ქალების საშუალო ხელფასი 1 778.5 ლარით, ხოლო კაცების - 2 653.8 ლარით განისაზღვრა. ხელფასების წლიურმა ზრდამ ქალებში 171.2 ლარი (10.7%) შეადგინა, ხოლო კაცებში - 189.9 ლარი (7.7%). საქმიანობის სახეების მიხედვით კაცების ხელფასი ყველა სექტორში აღემატებოდა ქალების ხელფასს.