თბილისი: ბაზრის ზრდა და ლიდერი რაიონებიდედაქალაქში გასულ წელს 42,267 ტრანზაქცია აღირიცხა, რაც წინა წელთან შედარებით 3%-იან ზრდას ნიშნავს. თბილისის ბაზრის ჯამური ღირებულება 15%-ით გაიზარდა და 3.3 მილიარდ დოლარს მიაღწია. აღსანიშნავია, რომ აქტივობის მთავარ მამოძრავებელ ძალად კვლავ პირველადი ბაზარი (ახალი მშენებლობები) რჩება.მოთხოვნისა და მიწოდების თვალსაზრისით, დედაქალაქში სამი რაიონი დომინირებს: დიდი დიღომი, საბურთალო და სამგორი. ამ ლოკაციებმა ბაზრის საერთო წილის 61% დაიკავეს.ფასების ტენდენცია და უცხოელი მყიდველებიფასების ზრდის ტემპი 2024 წელთან შედარებით არ შენელებულა. კვლევის მიხედვით, საშუალო ფასები ასე განაწილდა: ახალი პროექტები (მეორადი ბაზარი): $1,484/კვ.მ ძველი პროექტები: $1,244/კვ.მ მნიშვნელოვნად გააქტიურდნენ უცხოელი მყიდველებიც - მათი არჩევანი მკვეთრად იხრება ახალი მშენებლობებისკენ. უცხოელების მიერ განხორციელებული შესყიდვების 86% სწორედ ახალ პროექტებზე მოდის, მაშინ როცა ძველი ფონდის მიმართ მათი ინტერესი სტაბილურად დაბალია.ბათუმის ახალი რეკორდიაჭარის რეგიონში უძრავი ქონების ბაზარმა ნახტომისებური ზრდა აჩვენა. ბათუმში ტრანზაქციების რაოდენობა 17%-ით გაიზარდა (17,052 ერთეული), რამაც 2022 წლის პიკურ მაჩვენებლებსაც კი გადაასწრო. ბაზრის მოცულობა 34%-ით გაიზარდა და 1 მილიარდ დოლარს გადააბიჯა.კვლევა ხაზს უსვამს, რომ ბათუმის მიმზიდველობას მაღალი კლასის ახალი პროექტების მიწოდება და საერთაშორისო ინვესტიციები განაპირობებს. აქაც, ფასები ზრდას განაგრძობს: ახალ პროექტებში საშუალო ფასმა $1,497 შეადგინა.გეოპოლიტიკური გავლენაკვლევის თანახმად, საქართველოს მოქალაქეების წილის კლება ბათუმის ახალი პროექტების მეორად ტრანზაქციებში, რაც 2025 წელს 51%-მდე შემცირდა.Colliers Georgia-ს განმარტებით, ეს ტენდენცია პირდაპირ კავშირშია რეგიონულ გეოპოლიტიკურ ცვლილებებთან - რუსეთისა და უკრაინის მოქალაქეების მხრიდან გაზრდილმა მოთხოვნამ ადგილობრივი მყიდველების წილი შეავიწროვა.
თბილისში ლოგისტიკის საერთაშორისო გამოფენა და ფორუმი გაიმართება - ღონის...
ორდღიან ფორუმზე განხილული იქნება სექტორისთვის ისეთი მნიშვნელოვანი საკითხები, როგორებიცაა: შუა კორიდორის სტრატეგიული მნიშვნელობა, ზანგეზურის მარშრუტის განვითარება, სექტორის გამოწვევები, ინვესტიციების მოზიდვის შესაძლებლობები და ციფრული ლოგისტიკის განვითარების დინამიკა.ლოგისტიკის სექტორი საქართველოს ეკონომიკის ერთ-ერთი სტრატეგიული მიმართულებაა. გეოგრაფიული მდებარეობა ქვეყანას ევროპასა და აზიას შორის მნიშვნელოვან დამაკავშირებელ რგოლად აქცევს, რაც ზრდის სატრანზიტო პოტენციალს და პირდაპირ აისახება ეკონომიკურ აქტივობაზე. სექტორის წილი მშპ-ში 6%-ს აღემატება და ბოლო წლებში სტაბილური ზრდით გამოირჩევა.“თიბისისთვის ლოგისტიკა მნიშვნელოვან სტრატეგიულ მიმართულებას წარმოადგენს - სექტორი აერთიანებს ბიზნესებს, რომლებიც მუშაობენ ექსპორტზე, უზრუნველყოფენ იმპორტს და აძლიერებენ საქართველოს როლს რეგიონულ ვაჭრობაში. მსგავსი ღონისძიებების მხარდაჭერით, ვქმნით პლატფორმას დიალოგისთვის, გამოცდილების გაზიარებისა და ახალი პარტნიორობებისთვის, რაც სექტორის მდგრად და გრძელვადიან განვითარებას უწყობს ხელს. როგორც ფინანსური პარტნიორი, აქტიურად ვუჭერთ მხარს ჩვენს კლიენტებს ინფრასტრუქტურულ პროექტებში, ბიზნესის გაფართოებასა და თანამედროვე ტექნოლოგიების დანერგვაში. შედეგად, თიბისის პორტფელი ლოგისტიკის სექტორში ბოლო 3 წელში 74%-ით გაიზარდა და 436 მილიონ ლარს შეადგენს”, - გიორგი დარჩიაშვილი, თიბისის მსხვილი და საშუალო კორპორატიული კლიენტების მომსახურების დეპარტამენტის დირექტორი.„ბოლო წლებში ლოგისტიკის სექტორი საქართველოში სტაბილურად ვითარდება და ქვეყნისთვის სულ უფრო მეტ სტრატეგიულ მნიშვნელობას იძენს. სწორედ ეს გახდა ჩვენი მთავარი მოტივაცია, როდესაც გასულ წელს პირველი გამოფენა და ფორუმი დავაფუძნეთ, რომელმაც დიდი წარმატებით ჩაიარა. წლევანდელი ღონისძიება კი კიდევ უფრო მასშტაბური და მრავალფეროვანი იქნება.დღეს ეს უკვე ყოველწლიური, დარგის ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი პლატფორმაა, სადაც ადგილობრივი და საერთაშორისო კომპანიები, ინვესტორები და სფეროს პროფესიონალები იკრიბებიან, აზიარებენ გამოცდილებას და ერთობლივად უწყობენ ხელს ლოგისტიკის სექტორის განვითარებას როგორც საქართველოში, ისე მთელ რეგიონში“, – რესან ქიქავა, “ექსპო ჯორჯია“ დირექტორი.კონფერენციაზე დასასწრებად გთხოვთ გაიაროთ წინასწარი რეგისტრაცია.(R)
1771315368
უარყოფითმა სავაჭრო ბალანსმა 2026 წლის იანვარში $636.6 მლნ შეადგინა, რაც საგარეო სავაჭრო ბრუნვის 39.9%-ია.
საერთაშორისო მაგისტრალების გასწვრივ უნებართვო მშენებლობა აიკრძალება
უწყების განმარტებით, ახალი რეგულაცია „საავტომობილო გზების შესახებ“ კანონში შეტანილი ცვლილებების საფუძველზე მომზადდა. მისი მიზანი ინფრასტრუქტურის გამართული ფუნქციონირება, საგზაო უსაფრთხოების დაცვა და ქაოსური მშენებლობების პრევენციაა, რამაც შესაძლოა ხელი შეუშალოს მაგისტრალების მოდერნიზაციას.რომელ მონაკვეთებს შეეხება რეგულაცია?შეზღუდვა გავრცელდება როგორც ექსპლუატაციაში არსებულ, ისე მშენებარე ან დაგეგმილ მაგისტრალურ მონაკვეთებზე, მათ შორის: თბილისი–სენაკი–ლესელიძე სენაკი–ფოთი–სარფი თბილისი–წითელი ხიდი და მარნეული–სადახლო თბილისი–ბაკურციხე–ლაგოდეხი თბილისის შემოსავლელი გზა სამტრედია–ლანჩხუთი–გრიგოლეთი სამინისტროს პრესრელიზში აღნიშნულია, რომ საქართველო აქტიურად ახორციელებს მაგისტრალური გზების მშენებლობას ქვეყნის სატრანზიტო ფუნქციის გასაძლიერებლად. შესაბამისად, გზისპირა ზონებში საქმიანობის კონტროლი სისტემური ნაბიჯია თანამედროვე ინფრასტრუქტურული მართვის სტანდარტების დასანერგად.ახალი რეგულაცია უზრუნველყოფს, რომ გზების მიმდებარე ტერიტორიებზე განხორციელებულმა პროექტებმა არ შექმნას დამატებითი რისკები და არ დააზიანოს ქვეყნის გრძელვადიანი განვითარების სტრატეგია.