Tbilisi (GBC) – In 2025, more than 600 registered facilities in Georgia are scheduled to be inspected. The National Food Agency (NFA) has released information about this.
“In order to effectively combat crop pests and diseases and, as a result, obtain a high-quality harvest, the National Food Agency calls on farmers not to purchase plant protection products in unorganized trade, to observe storage conditions and deadlines, as well as to take into account dosage and instructions for use,” the agency said in a statement.
According to the body, within the framework of state control, special attention is paid to expiration dates, production, packaging, labeling, packaging, storage and sale conditions. The agency’s inspectors take and check samples of agrochemicals and pesticides in order to determine the quality of the preparations and their compliance with the legislation.
In 2024, the agency carried out more than 720 state controls in specialized stores. Last year, 450 samples of pesticides and 50 samples of agrochemicals were collected and laboratory tested across the country. As a result of the controls, violations of labeling, packaging and wrapping rules, the sale of low-quality, expired and unregistered drugs, and activities without registration in the Register of Economic Activities and recognition as a business operator were identified. 123 business operators were fined for the identified violations.