4Q25-ში საქართველოში 115 ერთეული ცხოველთა და ფრინველთა სასაკლაო ფუნქციონირებდა, მათგან 19.1% მდებარეობდა კახეთის რეგიონში, 18.3% – ქვემო ქართლის რეგიონში, 16.5% – შიდა ქართლის რეგიონში, 15.7% – იმერეთის რეგიონში, 9.6% – სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონში, 7.8% – მცხეთა მთიანეთის რეგიონში, ხოლო 13% სხვა რეგიონებში იყო განთავსებულისაქსტატის გამოკვლევის შედეგების მიხედვით, 4Q25-ში სასაკლაოებში დაიკლა 148.6 ათასი სული პირუტყვი, საიდანაც 29.1% – მსხვილფეხა რქოსანი პირუტყვი, 65.8% – ღორი, ხოლო 3.1% ცხვარი და თხა იყო. დანარჩენი პირუტყვის წილი (არ მოიცავს ფრინველს) 1.9%-ს შეადგენდა. გარდა ამისა, საანგარიშო პერიოდის განმავლობაში სასაკლაოებში დაკლული ფრინველის რაოდენობა 3 046.1 ათასი ერთეულით განისაზღვრა.სასაკლაოების მიერ 4Q25-ში 17.5 ათასი ტონა ხორცი იქნა წარმოებული (იგულისხმება დაკლული წონა, ფრინველის ხორცის ჩათვლით), საიდანაც 28.4% მოდიოდა მსხვილფეხა რქოსანი პირუტყვის ხორცზე, 32.2% – ფრინველის ხორცზე, 38.9% – ღორის ხორცზე, 0.4% – ცხვრისა და თხის ხორცზე, ხოლო დანარჩენს უმნიშვნელო წილი ეკავა.საანგარიშო პერიოდში მომსახურება გაეწია 9 ათას ადამიანს, საიდანაც 53.3% შინამეურნეობების (ოჯახური მეურნეობები) სახით იყვნენ წარმოდგენილნი, სასაკლაოებში დასაქმებულთა საშუალო თვიურმა რაოდენობამ კი 969 კაცი შეადგინა.ერთეული პირუტყვის დაკვლაზე მომსახურების საშუალო ფასი შემდეგნაირი იყო: მსხვილფეხა რქოსანი პირუტყვის დაკვლის საფასური – 40.7 ლარი, ღორის დაკვლის საფასური – 33.1 ლარი, ხოლო ცხვრის ან თხის დაკვლის საფასური – 14.1 ლარი.4Q25-ში საქართველოში 353 ერთეული სამაცივრე მეურნეობა ფუნქციონირებდა, რომელთა უმრავლესობაც (66.9%) შიდა ქართლის რეგიონში იყო განთავსებული. მოქმედი სამაცივრე მეურნეობები ასევე განთავსებული იყო თბილისში (11.6%), ქვემო ქართლის რეგიონში (5.7%), იმერეთის რეგიონში (4.8%), კახეთის რეგიონში (3.4%), აჭარის ა.რ.-ში (3.1%), სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონში (1.7%), სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში (1.4%), მცხეთა-მთიანეთის რეგიონში (1.1%) და რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის რეგიონში (0.3%).4Q25-ში მომსახურება გაეწია 375 მომხმარებელს. მწარმოებელთა და გადამყიდველთა რაოდენობამ, რომელთაგანაც შესყიდულ იქნა პროდუქცია შემდგომი რეალიზაციის მიზნით 804 ერთეული შეადგინა, ხოლო სამაცივრეებში დასაქმებულთა საშუალო თვიური რაოდენობა 1 742 კაცით განისაზღვრა.4Q25-ის განმავლობაში სამაცივრეებში შენახული (განთავსებული) იყო 97.2 ათასი ტონა პროდუქცია, მათ შორის 26.6% – ქათმის ხორცი (გაყინულის ჩათვლით), 20.9% – ხორცი და ხორცპროდუქტები (ნახევარფაბრიკატების ჩათვლით, ქათმის ხორცის გარდა), 15.6% – თევზეული, 24.1% – ხილი და ბოსტნეული, 6.5% – რძის პროდუქტები და 6.3% – სხვა პროდუქტები.საქსტატის მონაცემებით, 4Q25-ში სამაცივრე მეურნეობებში შენახული პროდუქციის მთლიანი მოცულობიდან 19.2%-ს – საკუთარი წარმოების, 27.7%-ს – შემდგომი რეალიზაციის მიზნით შესყიდული, ხოლო 53.1%-ს მომსახურების სახით შენახული პროდუქცია შეადგენდა. ამავე პერიოდში, მომსახურების სახით მიღებულმა შემოსავალმა ₾6.1 მლნ შეადგინა.4Q25-ში სამაცივრე მეურნეობების მიერ გაყიდულ იქნა 241.8 მილიონი ლარის ღირებულების (27.6 ათასი ტონა) პროდუქცია, საიდანაც, ღირებულებით გამოსახულებაში, იმპორტირებულმა პროდუქციამ შეადგინა 39.5%, საკუთარი წარმოების პროდუქციამ – 12.6%, ხოლო გაყიდვის მიზნით შესყიდულმა (ადგილობრივი) პროდუქციამ – 47.9%.ამასთან, საანგარიშო პერიოდში, სამაცივრეების მიერ გაყიდული საკუთარი წარმოების პროდუქციის მთლიანი მოცულობის 35.2% მოდიოდა ქათმის ხორცზე. ამავე პერიოდში, სამაცივრე მეურნეობების მიერ გაყიდული იმპორტირებული პროდუქციის მთლიან ღირებულებაში მნიშვნელოვანი წილი რძის პროდუქტებზე (35.1%), პირუტყვის ხორცსა და ხორცპროდუქტებზე (ნახევარფაბრიკატების ჩათვლით) (19.7%), ქათმის ხორცზე (გაყინულის ჩათვლით) (15.7%) და თევზეულზე (8%) მოდიოდა.საანგარიშო პერიოდში, სამაცივრე მეურნეობების მიერ უცხო ქვეყნებში გაყიდული პროდუქციის ღირებულებამ 6 მილიონი ლარი შეადგინა, რაც ამავე პერიოდში გაყიდული პროდუქციის მთლიანი ღირებულების 2.5%-ს შეადგენდა. საზღვარგარეთ ძირითადად რეალიზებულ იქნა ქათმის ხორცი, ხილი და ბოსტნეული.საქსტატის გამოკვლევის შედეგების მიხედვით, კამერების საშუალო დღიური დატვირთვა (პროცენტულად კამერების ჯამური ტევადობიდან) ოქტომბერში შეადგენდა 59.3%-ს, ნოემბერში – 57.2%-ს, ხოლო დეკემბერში – 50.3%-ს.საქსტატის მონაცემებით, 4Q25-ში საქართველოში 33 ელევატორი ფუნქციონირებდა, რომელთა უმრავლესობაც ქვემო ქართლის (33.3%) რეგიონში იყო განთავსებული. ელევატორების 21.2% ფუნქციონირებდა სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონში, 15.2% კახეთის რეგიონში, 12.1% – შიდა ქართლის რეგიონში, 9.1% თბილისში, 6.1% – იმერეთის რეგიონში, 3% კი – გურიის რეგიონში.4Q25-ის განმავლობაში მომსახურება გაეწია 19 მომხმარებელს. მწარმოებელთა და გადამყიდველთა რაოდენობამ, რომელთაგანაც შესყიდულ იქნა პროდუქცია შემდგომი რეალიზაციის მიზნით, 68 ერთეული შეადგინა, ხოლო ელევატორებში დასაქმებულთა საშუალო თვიური რაოდენობა 423 კაცით განისაზღვრა.4Q25-ში, ელევატორებში შენახული (განთავსებული) იყო 157 ათასი ტონა პროდუქცია, რომლის 66.4%-ს წარმოადგენდა ხორბალი და 15.2%-ს სოიოს შროტი.საანგარიშო პერიოდში, ელევატორებში განთავსებული პროდუქციის მთლიანი მოცულობის 67.7%-ს ელევატორების მიერ შემდგომი რეალიზაციის მიზნით შესყიდული პროდუქცია შეადგენდა.4Q25-ში, ელევატორების მიერ გაყიდულ იქნა 80.5 მილიონი ლარის ღირებულების 75.7 ათასი ტონა პროდუქცია, საიდანაც 40.2% იყო იმპორტირებული პროდუქცია, ხოლო 51.5% – ადგილობრივი (საკუთარი წარმოების) პროდუქცია.ელევატორების მიერ საკუთარი წარმოების პროდუქციაში, როგორც მოცულობის, ისე ღირებულების მიხედვით, ჭარბობდა ხორბლის ფქვილი, რომელზეც მოდიოდა ელევატორების მიერ გაყიდული საკუთარი წარმოების პროდუქციის 79%. გამოკვლევის შედეგების მიხედვით, ელევატორების საცავების საშუალო დღიური დატვირთვა (პროცენტულად საცავების ჯამური ტევადობიდან) ოქტომბერში შეადგენდა 49.7%-ს, ნოემბერში – 49.5%-ს, ხოლო დეკემბერში – 46.5%-ს.
Ameriabank-მა ობლიგაციები ადგილობრივ, სომხეთის ბაზარზე განათავსა, მოქმედი რეგულაციების შესაბამისად.მიუხედავად იმისა, რომ განთავსების პერიოდად თავდაპირველად განსაზღვრული იყო 2026 წლის 2 თებერვლიდან 29 მაისამდე, ინვესტორების მაღალი ინტერესის გამო, სრულად მოხდა მისი ერთდროული ათვისება.მინიმალური ინვესტიცია: მინიმუმ ხუთი ფასიანი ქაღალდის შეძენა.ნოტები მუდმივია, თუმცა, ბანკს 5 წლის შემდეგ, ქოლ ოპციონის უფლება აქვს გამოისყიდოს ისინი. 8.5%-იანი კუპონის განაკვეთის გადახდა ნახევარწლიურად მოხდება.განთავსების ორგანიზატორი თავად Ameriabank CJSC იყო. მოსალოდნელია, რომ ნოტები განთავსდება Armenia Securities Exchange-ზე.„ჩვენი AT1 ფასიანი ქაღალდების მიმართ ძლიერი მოთხოვნა ნათლად ადასტურებს ბაზრის ნდობას ჩვენი საკრედიტო ისტორიისა და დისციპლინირებული ბალანსის მართვის მიმართ. კაპიტალის ადეკვატურობის მაჩვენებლების გაძლიერებით, ეს ტრანზაქცია გვაძლევს დამატებით შესაძლებლობას განვახორციელოთ ზრდის სტრატეგია და კიდევ უფრო გავამყაროთ ჩვენი როლი, როგორც სომხეთის ეკონომიკის უდიდესმა კრედიტორმა“, - განაცხადა Ameriabank-ის ფინანსურმა დირექტორმა (CFO) იოვანეს ტოროიანმა.„მოხარულები ვართ გამოვაცხადოთ Ameriabank-ის პირველი AT1 ნოტების წარმატებული განთავსება ადგილობრივ ბაზარზე, რაც ხაზს უსვამს ინვესტორების ნდობას და წარმოადგენს ბანკის ძლიერი ქონების მართვის პლატფორმისა და დისტრიბუციის შესაძლებლობების ნათელ დადასტურებას. აღნიშნული ემისია Ameriabank-ს აძლევს შესაძლებლობას შექმნას კაპიტალის ბუფერები, რაც ზრდის მის მოქნილობას შემდგომი ზრდისა და სტრატეგიული მიზნების შესრულებისათვის“, - აღნიშნა არჩილ გაჩეჩილაძემ, ჯგუფის გენერალურმა დირექტორმა (CEO).სომხეთის ცენტრალური ბანკის მიერ დადგენილი მოქმედი კაპიტალის მოთხოვნების შესაბამისად, ბანკებმა უნდა შეინარჩუნონ მინიმალური ჯამური კაპიტალი 30 მლრდ სომხური დრამის ოდენობით (≈$80 მლნ)2025 წლის 31 დეკემბრის მდგომარეობით, ბანკის 4Q25 ანგარიშის შესაბამისად, ბანკი აკმაყოფილებდა მინიმალური ჯამური კაპიტალის მოთხოვნებს 2025 წლის 31 დეკემბრისა და 2024 წლის 31 დეკემბრის მდგომარეობით.ბანკი კაპიტალად განსაზღვრავს იმ ელემენტებს, რომლებიც საკრედიტო დაწესებულებებისთვის კაპიტალად არის განსაზღვრული შესაბამისი კანონმდებლობითა და მარეგულირებელი ნორმებით. სომხეთის ცენტრალური ბანკის მიერ დადგენილი მოქმედი კაპიტალის მოთხოვნების მიხედვით, რომლებიც საქართველოს მსგავსად ბაზელის პრინციპებს ეფუძნება, ბანკებმა უნდა შეინარჩუნონ კაპიტალისა და რისკ შეწონილი აქტივების თანაფარდობა დადგენილ მინიმალურ დონეზე მაღლა. 2025 წლის 31 დეკემბრისა და 2024 წლის 31 დეკემბრის მდგომარეობით, აღნიშნული მინიმალური დონე შეადგენდა 11%-ს.31 დეკემბრის მდგომარეობით, Ameriabank-ის ჯამური კაპიტალის მოცულობა 361.07 მლრდ სომხური დრამი იყო (≈$958 მლნ), მათ შორის, Tier 1 კაპიტალი 306 მლრდ დრამი ($811.6 მლნ), ხოლო 55 მლრდ ($146.2) კი Tier 2.აქვე შეგახსენებთ, რომ სომხეთის ცენტრალური ბანკმა დეკემბერში მონეტარული პოლიტიკის განაკვეთს 25 საბაზისო პუნქტით, 6.5%-ზე შეამცირა. ხოლო კონტრციკლური ბუფერი კი 2024 წლის ოქტომბრის გადაწყვეტილების შემდეგ (+0.25პ.პ), 1.75%-ზე ნარჩუნდება.
1771227130
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებული, შემდგომი რეალიზაციისა და მატერიალური სარგებლის უკანონოდ მიღების მიზნით, ქალაქ თბილისში, მის საკუთრებაში არსებულ მიკროავტობუსში უკანონოდ ინახავდა Multi Tabak-ის, Multi Class-ისა და Armenia-ს დასახელების 31 810 კოლოფ უაქციზო სიგარეტს, რომლის საერთო საბაზრო ღირებულება 159 000 ლარს აღემატება.საქმეზე გამოძიება მიმდინარეობს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის მე-200 მუხლის მე-3 ნაწილით, რაც სასჯელის სახით ითვალისწინებს თავისუფლების აღკვეთას 6-დან 8 წლამდე.საგამოძიებო სამსახური აგრძელებს ინტენსიურ მუშაობას დანაშაულებრივ სქემაში ჩართული სხვა პირების დადგენისა და მხილების მიზნით.
1771224557
ალექსანდრე ხაზარაძის განცხადებით, რადგან ქვეყნის ძირითადი ვალდებულებები დენომინირებულია აშშ დოლარსა და ევროში. შესაბამისად რეზერვებიც ძირითადად აღნიშნულ ვალუტებშია.თუმცა, სებ-ის პოლიტიკა ყოველთვის ითვალისწინებდა სხვა ვალუტების შერევასაც, მცირე ულუფებით. მათ შორის იყო ავსტრალიურ და კანადური დოლარი თუ სხვა. 2021 წლიან ქვეყნის რეზერვებიდან $100 მილიონის ეკვივალენტი განთავსებული იყო ჩინურ იუანშიც.
1770997260
პოლიტიკოს რომან გოცირიძის (სებ-ის პრეზიდენტი 2005-2007 წლებში) განცხადებით (BMG-ზე) ქვეყნის რეზერვების ჩინეთის მთავრობისთვის მინდობა ვერ შეფასდება დივერსიფიკაციად. რეზერვების, რომლის 90% ყველაზე უსაფრთხო და ურისკო, დასავლეთის ფასიან ქაღალდებშია განთავსებული.გოცირიძე თქმით, სებ-ის დივერსიფიკაცია მხოლოდ და მხოლოდ ოცნების მოსალოდნელი სანქციების საპრევენციოა. China Interbank Bond Market -ზე სებ-ის დაშვების შესახებ განცხადების შემდეგ პრეზიდენტმა თურნავამ დამატებით განმარტა, რომ ქვეყნის ცენტრალური ბანკის მიზნები, რომ დასავლეთთან ერთად ასევე იყოს წარმოდგენილი აზიის კაპიტალის ბაზარზე. მან აღნიშნა, ჩინეთის ბაზრის მიმზიდველობაზე რამდენიმე ნიშნით. თავისი განსხვავებული დინამიკით და მასშტაბურობით.სებ-ის პრეზიდენტმა ასევე დააანონსა ინვესტირება ჩინური კომპანიების ობლიგაციებში.