„საბაჟო წესების დარღვევის ფაქტზე შპს „ბათუმის ნავთობტერმინალის“ თანამშრომლების მიმართ აღძრული სისხლის სამართლის საქმე 2026 წლის 4 თებერვალს, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის პროკურატურის შესაბამისი დადგენილების საფუძველზე შეწყდა, სისხლის სამართლის კანონმდებლობით გათვალისწინებული ქმედების არარსებობის გამო“, — ნათქვამია რედაქციის მოთხოვნის საპასუხოდ მიღებულ წერილში.კითხვაზე, თუ სად იმყოფება ის სამი თანამშრომელი, რომლებზეც საუბარია, კომპანიაში ასე უპასუხეს: „შპს „ბათუმის ნავთობტერმინალის“ ყველა თანამშრომელი იმყოფება სამუშაო ადგილზე. კომპანია ოპერაციულ საქმიანობას ახორციელებს შტატგარეშე რეჟიმში, საქართველოს კანონმდებლობის ფარგლებში“.შეგახსენებთ, რომ 2025 წლის 4 დეკემბერს საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურმა გამოაქვეყნა პრესრელიზი, სადაც ნათქვამი იყო, რომ შპს „ბათუმის ნავთობტერმინალის“ ხელმძღვანელობამ საბაჟო პროცედურების გვერდის ავლით ტერმინალის რეზერვუარებში განათავსა და ფარულად განკარგა 15 მლნ ლარზე მეტი ღირებულების, 10 ათას ტონაზე მეტი არადეკლარირებული ნედლი ნავთობი. ვრცელდებოდა ინფორმაცია სამი პირის დაკავების შესახებ.„ყაზმუნაიგაზში“, რომელიც „ყაზტრანსოილის“ მშობელი კომპანიაა, მაშინ პირდაპირი პასუხი არ გაუციათ და აღნიშნეს, რომ „ტერმინალისა და მისი თანამშრომლების უფლებები და კანონიერი ინტერესები სრულად არის უზრუნველყოფილი“, და რომ კომპანია თავს იკავებდა დამატებითი კომენტარებისგან გამოძიების საიდუმლოების შენახვის მოთხოვნის გათვალისწინებით. 2026 წლის იანვრის შუა რიცხვებში Forbes Kazakhstan-მა პასუხი მიიღო „ყაზტრანსოილისგან“, ხოლო საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურმა რედაქციის მოთხოვნა პასუხის გარეშე დატოვა.შპს „ბათუმის ნავთობტერმინალი“ 100%-ით ეკუთვნის ნავთობსადენების კომპანია „ყაზტრანსოილს“. ჯგუფმა აქტივი 2008 წლის თებერვალში 325 მილიონ დოლარად შეიძინა. ტერმინალის ფლობა ხორციელდებოდა რამდენიმე კომპანიის მეშვეობით, რომლებიც შემდგომში ლიკვიდირებულ იქნა, ხოლო მფლობელობის სტრუქტურას რესტრუქტურიზაცია ჩაუტარდა. 2017 წლის აგვისტოდან „ყაზტრანსოილი“ „ბათუმის ნავთობტერმინალს“ პირდაპირ ფლობს.ყაზახეთისთვის ტერმინალი წარმოადგენს საექსპორტო გასასვლელს შავ ზღვაზე. ტერმინალის მეშვეობით „ყაზტრანსოილი“ ფლობს და მართავს საწარმოო აქტივებს საქართველოში. „ბათუმის ნავთობტერმინალს“ ეკუთვნის შპს „ბათუმის საზღვაო ნავსადგურის“ მართვის ექსკლუზიური უფლება (ვადით 2055 წლამდე).
380 000 ლარის ფალსიფიცირებული თევზის კონსერვი ჯარისა და პოლიციისთვის:...
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულმა, 2025 წელს, სახელმწიფო ტენდერის საფუძველზე გაფორმებული ხელშეკრულების ფარგლებში, 380 792 ლარის ღირებულების 24 177.3 კილოგრამი თევზის კონსერვი მიაწოდა სასაზღვრო პოლიციასა და შპს „სახელმწიფო კვებით უზრუნველყოფას“. აღნიშნული პროდუქცია განკუთვნილი იყო საქართველოს შინაგან საქმეთა და თავდაცვის სამინისტროების თანამშრომელთა კვებისთვის.საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, მათ შორის საწარმოს ჩხრეკისას, ამოღებულია 17 241 ერთეული ფალსიფიცირებული თევზის კონსერვი. ასევე დადგინდა, რომ პროდუქციის დამზადებისა და ნედლეულის შენახვის პირობები კრიტიკულად არ შეესაბამებოდა სურსათის უსაფრთხოების მოთხოვნებს.ამოღებულ პროდუქტებზე ჩატარებული ქიმიური და მიკრობიოლოგიური ექსპერტიზის დასკვნით, კონსერვი არ აკმაყოფილებს მიკრობიოლოგიურ სტანდარტებს და უვარგისია მოხმარებისთვის. რიგ შემთხვევებში ექსპერტიზის ჩატარება ვერ მოხერხდა, რადგან პროდუქცია მაღალი ტოქსიკურობის გამო საფრთხეს უქმნიდა თავად ექსპერტის სიცოცხლესა და ჯანმრთელობას.გარდა ამისა, დადგინდა, რომ კონსერვის შიგთავსი, თევზის ხორცის მასური წილითა და ენერგეტიკული ღირებულებით, არ შეესაბამება ეტიკეტზე მითითებულ მონაცემებს.საქმეზე გამოძიება მიმდინარეობს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 197-ე მუხლის მე-3 ნაწილით, რაც 5-დან 7 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახური აგრძელებს აქტიურ საგამოძიებო მოქმედებებს სიცოცხლისა და ჯანმრთელობისათვის საფრთხის შემცველი პროდუქციის გამოვლენისა და ამოღების მიზნით.