Tbilisi (GBC) - In Q4 2024 the nominal Gross Domestic Product (GDP) amounted to GEL 25 309.6 million. The real GDP increased by 8.3 percent YoY, while the GDP deflator percentage change equaled to 4%.
Significant contributions to the real GDP growth in Q4 2024 is related to increase of valueadded of the following activities: Information and communication (29.7 percent), Education (36.2 percent), Public administration and defence; compulsory social security (19.9 percent), Human health and social work activities (23.6 percent), Construction (7.4 percent), Agriculture, forestry and fishing (9.4 percent). A decrease in the real value-added occurred in Real estate activities (-2.3 percent), Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles (-0.2 percent).
A decrease in the real value-added occurred in Real estate activities (-2.3 percent), Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles (-0.2 percent).
The largest share in GDP by activity is held by Trade (15.5 percent) and Real estate activities (9.6 percent), followed by Construction (9.4 percent), Manufacturing (9.0 percent), Public administration (7.1 percent), Information and communication (6.7 percent), Education (6.2 percent), Transportation and storage (6.0 percent), Agriculture, forestry and fishing (5.2 percent).