„მინდა ხაზი გავუსვა, რომ შემდეგი შეხვედრაც ასევე შვეიცარიაში იქნება. ეს არის ინფორმაცია, რომელსაც დღეისათვის ვფლობ. რა თქმა უნდა, ჩვენი ჯგუფი დაბრუნდება და უფრო დეტალური ინფორმაცია მექნება, ვიდრე ახლა ტელეფონში“, - განაცხადა ზელენსკიმ.ზელენსკიმ აღნიშნა, თუ რამდენად მნიშვნელოვანია, რომ მოლაპარაკებების პროცესი სწორედ ევროპაში მიმდინარეობდა.„ვფიქრობ, კარგი მომენტია ის, რომ შეხვედრა შვეიცარიაში გაიმართა. ეს ძალიან მნიშვნელოვანია. მე ამას ყოველთვის ვამბობ ახლო აღმოსავლეთისა და სხვა ქვეყნების მიმართ პატივისცემით, თუმცა მიმაჩნია, რომ თუ ომი ევროპაშია, ადგილიც აქ უნდა ვეძებოთ“, - თქვა ზელენსკიმ.18 თებერვალს დილით, უკრაინის დელეგაციის ხელმძღვანელმა, ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭოს მდივანმა რუსტემ უმეროვმა განაცხადა, რომ ჟენევაში უკრაინა-ამერიკა-რუსეთის მოლაპარაკებების მეორე დღე დაიწყო, რომელიც უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის ომის მოგვარებას ეხება.მოგვიანებით, რუსეთის დელეგაციის ხელმძღვანელმა ვლადიმერ მედინსკიმ განაცხადა, რომ სამმხრივი მოლაპარაკებების მორიგი რაუნდი, რომელიც 18 თებერვალს მიმდინარეობდა, დასრულდა. მისი თქმით, მოლაპარაკებები ჟენევაში დაახლოებით ორ საათს გაგრძელდა, იყო „მძიმე, თუმცა საქმიანი“.ზელენსკიმ აღნიშნა, რომ მოლაპარაკებებზე მიღწეულია შეთანხმება იმის შესახებ, რომ ცეცხლის შეწყვეტის რეჟიმის დაცვის მონიტორინგი ამერიკის შეერთებული შტატების მონაწილეობით განხორციელდება.შემდეგ მან დაამატა, რომ ომის დასრულების შესახებ მოლაპარაკებებზე არასაკმარისად არის დამუშავებული პოლიტიკური საკითხები შესაძლო კომპრომისებისა და ლიდერების აუცილებელი შეხვედრის თაობაზე.
1771479960
მაშინ, როდესაც ზელენსკი Axios-ს ესაუბრებოდა, უკრაინელი და რუსი მომლაპარაკებლები ჟენევაში პირდაპირი მოლაპარაკებების მესამე რაუნდს მართავდნენ.მთავარი სადავო საკითხი დონბასზე კონტროლია, რომლის დაახლოებით 10% კვლავ უკრაინის ხელშია.ზელენსკიმ აღნიშნა, რომ აშშ-ის შუამავლებმა, სტივ ვიტკოფმა და ჯარედ კუშნერმა, მას განუცხადეს: რუსეთს ნამდვილად სურს ომის დასრულება და მან სწორედ ამ საფუძველზე უნდა მოახდინოს კოორდინაცია საკუთარ მომლაპარაკებელთა გუნდთან. თუმცა, ზელენსკიმ აშკარა გახადა, რომ ის ბევრად უფრო პესიმისტურადაა განწყობილი. მან ასევე ურჩია ვიტკოფსა და კუშნერს, არ ეცადონ აიძულონ იგი, "გაყიდოს" მშვიდობის ისეთი ხედვა, რომელსაც მისი ხალხი „წარუმატებელ ისტორიად“ აღიქვამს.ზელენსკიმ Axios-სთან თქვა, რომ „არ იყო სამართლიანი“, როდესაც პრეზიდენტი ტრამპი საჯაროდ მოუწოდებდა უკრაინას და არა რუსეთს, წასულიყო დათმობებზე მშვიდობისთვის. მან აღნიშნა, რომ მიუხედავად იმისა, რომ ტრამპისთვის შესაძლოა უფრო ადვილი იყოს უკრაინაზე ზეწოლა, ვიდრე ბევრად დიდ რუსეთზე, ხანგრძლივი მშვიდობის დამყარების გზა ვლადიმერ პუტინისთვის „გამარჯვების ჩუქება“ არ არის.ტრამპმა ბოლო დღეებში ორჯერ თქვა, რომ დათმობებზე წასვლა ზელენსკის მოვალეობაა. „ვიმედოვნებ, რომ ეს მხოლოდ მისი ტაქტიკაა და არა გადაწყვეტილება“, - განუცხადა ზელენსკიმ Axios-ს.ზელენსკიმ ასევე მადლობა გადაუხადა ტრამპს სამშვიდობო ძალისხმევისთვის და აღნიშნა, რომ კუშნერთან და ვიტკოფთან საუბრები არ მოიცავს იმგვარ ზეწოლას, რასაც ტრამპი საჯაროდ იყენებს. „ჩვენ პატივს ვცემთ ერთმანეთს“, - თქვა მან და დასძინა, რომ ის არ არის ისეთი ადამიანი, რომელიც ზეწოლის ქვეშ ადვილად ტყდება. ზელენსკიმ გაიმეორა, რომ ტერიტორიულ საკითხზე გარღვევის საუკეთესო გზა პუტინთან პირისპირ შეხვედრაა.Axios წერს: ამერიკელმა შუამავლებმა წამოაყენეს წინადადება, რომ უკრაინულმა ძალებმა დატოვონ დონბასის ის ნაწილები, რომლებსაც ამჟამად აკონტროლებენ, და ეს ტერიტორია დემილიტარიზებულ „თავისუფალ ეკონომიკურ ზონად“ იქცეს. ვაშინგტონს არ დაუფიქსირებია პოზიცია იმაზე, თუ რომელი ქვეყნის სუვერენიტეტის ქვეშ იქნება ეს ზონა.ზელენსკი მზად არის განიხილოს ჯარების გაყვანა, თუმცა მოსკოვისგანაც მოითხოვს ჯარების ანალოგიური მანძილით უკან დახევას - და უარყოფს რუსეთის პრეტენზიას ამ ზონაზე სუვერენიტეტის შესახებ. ზელენსკის თქმით, მოლაპარაკებების მეორე რაუნდზე რუსეთის წარმომადგენლები დაჰპირდნენ, რომ გაივლიდნენ კონსულტაციებს მოსკოვთან და ტერიტორიულ საკითხზე დეტალური პოზიციით დაბრუნდებოდნენ.Axios-თან 37-წუთიან სატელეფონო ინტერვიუში ზელენსკიმ აღნიშნა, რომ ვაშინგტონი და კიევი შეთანხმდნენ: ნებისმიერი გარიგება უკრაინელ ხალხს რეფერენდუმზე უნდა წარედგინოს. თუ შეთანხმება ითვალისწინებს უკრაინის მხრიდან დონბასიდან უბრალოდ გასვლას - სუვერენიტეტისა და იქ მცხოვრები მოქალაქეების მსხვერპლად შეწირვას - მისი აზრით, ხალხი ამას მხარს არ დაუჭერს.„ემოციურად, ხალხი ამას არასოდეს აპატიებს. არასოდეს. ისინი არ მაპატიებენ... მე, არ აპატიებენ [აშშ-ს]“, - თქვა ზელენსკიმ და დასძინა, რომ უკრაინელებს „არ ესმით“, რატომ უნდა მოსთხოვონ მათ დამატებითი მიწების დათმობა. „ეს ჩვენი ქვეყნის ნაწილია, ეს ყველაფერი ჩვენი მოქალაქეებია, დროშაა, მიწაა“, - თქვა მან.თუ შეთანხმება უბრალოდ გაყინავს საბრძოლო მოქმედებების ამჟამინდელ ხაზს დონბასში (როგორც ეს დაგეგმილია სხვა ორ რეგიონში, სადაც რუსეთს ტერიტორიები აქვს დაკავებული), ზელენსკი ფიქრობს, რომ უკრაინელი ხალხი ამას მიიღებს. „ვფიქრობ, თუ დოკუმენტში ჩავწერთ... რომ ვრჩებით იქ, სადაც ვართ საკონტაქტო ხაზზე, ხალხი ამას რეფერენდუმზე მხარს დაუჭერს. ეს ჩემი აზრია“. თუმცა, რუსეთი დაჟინებით მოითხოვს მთელი დონბასის დაკავებას ან მოლაპარაკებების გზით, ან ძალით.რუსულ დელეგაციას ახალი ლიდერი ჰყავს, პუტინის მრჩეველი ვლადიმერ მედინსკი. ლიდერის შეცვლის გამო, ზელენსკი შიშობს, რომ რუსული დელეგაცია შეეცდება მოლაპარაკებები უბრალო გაცნობით შეხვედრად აქციოს ან საწყის წერტილს დაუბრუნდეს, რათა რუსეთმა ბრძოლის ველზე დრო მოიგოს. მან ასევე აღნიშნა, რომ პუტინის მსგავსად, მედინსკის უყვარს ფილოსოფიური მსჯელობა ომის „ისტორიულ ფესვებზე“. „ჩვენ არ გვაქვს ამ სისულელეებისთვის დრო. ჩვენ უნდა მივიღოთ გადაწყვეტილება და დავასრულოთ ომი“, - თქვა ზელენსკიმ.მიუხედავად იმისა, რომ პოლიტიკური დიალოგი ნელა მიმდინარეობს, ზელენსკის თქმით, სამხედროებს შორის მოლაპარაკებები აბუ-დაბიში უფრო პროდუქტიული იყო. მხარეები ძირითადად შეთანხმდნენ აშშ-ის მიერ წარმართულ მექანიზმზე, რომელიც დრონების მეშვეობით ცეცხლის შეწყვეტის რეჟიმს გააკონტროლებს, თუკი ასეთი შეთანხმება შედგება. უკრაინას სურს ევროპული ქვეყნების ჩართულობაც, რასაც რუსეთი ეწინააღმდეგება. Axios წერს, მიუხედავად იმისა, რომ სამხედრო ჯგუფმა ჟენევაში სამშაბათს პროგრესს მიაღწია, პოლიტიკური ჯგუფის მოლაპარაკებები „გაიჭედა“. წყაროების თქმით, ეს მედინსკის მიერ წარდგენილი პოზიციების გამო მოხდა. ერთ-ერთმა წყარომ ასევე აღნიშნა, რომ რუსები უკმაყოფილებას გამოთქვამდნენ ზელენსკის ბოლო საჯარო განცხადებების გამო და ამტკიცებდნენ, რომ ის სერიოზულად არ აწარმოებს მოლაპარაკებებს, არამედ ცდილობს რეიტინგის ამაღლებას შესაძლო არჩევნების წინ.ზელენსკიმ თქვა, რომ ჯერ არაფერია გადაწყვეტილი, თუმცა შესაძლებელია ახალი საპრეზიდენტო არჩევნები რეფერენდუმის პარალელურად ჩატარდეს. სექტემბერში მან Axios-ს უთხრა, რომ ომის დასრულების შემდეგ პოლიტიკიდან წავიდოდა, თუმცა სამშაბათს მიცემულ ინტერვიუში მიანიშნა, რომ არჩევნები შესაძლოა ცეცხლის შეწყვეტის მყიფე პერიოდში ჩატარდეს და ასეთ შემთხვევაში ის შესაძლოა კანდიდატი იყოს. „ეს ხალხზე იქნება დამოკიდებული. ვნახოთ, რა სურთ მათ“.მან ასევე აღნიშნა, რომ ამ დროისთვის რუსეთი თანხმდება მხოლოდ ერთდღიან ცეცხლის შეწყვეტაზე კენჭისყრის ჩასატარებლად, ნაცვლად 60 დღისა, რომელიც ზელენსკის აზრით საჭიროა. მან რუსეთის პოზიციას აბსურდული უწოდა და მიიჩნია, რომ ეს იმის ნიშანია, რომ მოსკოვი ნამდვილი მშვიდობისთვის მზად არ არის.24 თებერვალს 4 წელი სრულდება, რუსეთის მიერ უკრაინის წინააღმდეგ სრულმასშტაბიანი ომის დაწყებიდან.
1771393200
„დიდი მოლაპარაკებებია. ეს იქნება ძალიან მარტივი“, - განაცხადა ტრამპმა და დასძინა, რომ „უკრაინისთვის აჯობებს სწრაფად მიუჯდეს მოლაპარაკებების მაგიდას“.„ეს არის ყველაფერი, რასაც მათ ვეტყვი“, – განაცხადა აშშ-ის პრეზიდენტმა.16 თებერვალს საღამოს უკრაინული დელეგაცია ჟენევაში ჩავიდა.წინა რაუნდის შემდეგ რუსულ მხარეს ცვლილებებია – მას რუსეთის ფედერაციის პრეზიდენტის თანაშემწე ვლადიმერ მედინსკი უხელმძღვანელებს.უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ იმედი გამოთქვა, რომ აშშ-სა და რუსეთის მონაწილეობით ომის შესაძლო შეწყვეტის შესახებ მოლაპარაკებების პროცესი რუსეთის მომლაპარაკებელთა გუნდში მომხდარი ცვლილებების გამო არ შეფერხდება.
1771313561
ორგანიზაცია Action on Armed Violence (AOAV) აცხადებს, რომ ინგლისურენოვანი წყაროების მიხედვით, უკრაინაში ფეთქებადი იარაღის გამოყენების შედეგად 2,248 მშვიდობიანი მოქალაქე დაიღუპა და 12,493 დაიჭრა; ამასთან, მნიშვნელოვნად გაიზარდა მსხვერპლის რაოდენობა ცალკეულ ინციდენტზე.თითოეული დარტყმისას საშუალოდ 4.8 მშვიდობიანი მოქალაქე იღუპებოდა ან შავდებოდა, რაც 33%-ით მეტია 2024 წლის მაჩვენებელზე. ყველაზე მძიმე თავდასხმა 24 ივნისს დნიპროში მოხდა, რუსული რაკეტები სამგზავრო მატარებელს, საცხოვრებელ კორპუსებსა და სკოლებს მოხვდა, რის შედეგადაც 21 ადამიანი დაიღუპა, ხოლო 314 დაშავდა, მათ შორის 38 ბავშვი.AOAV-ის აღმასრულებელი დირექტორის იენ ოვერტონის თქმით, ეს ციფრები მოწმობს, რომ „უკრაინა ჯდება თავშეკავების იმ საერთო კოლაფსში, რომელიც ახლა მრავალ ომშია თვალსაჩინო“, ხოლო ომში პროპორციულობისა და დიფერენციაციის პრინციპების პატივისცემა „დაირღვა“.მშვიდობიან მოსახლეობაზე ან სამოქალაქო ინფრასტრუქტურაზე განზრახ თავდასხმა, რომელიც აჭარბებს პირდაპირ სამხედრო უპირატესობას, ომის დანაშაულია. თუმცა, ექსპერტების თქმით, პროპორციულობის პრინციპი კრიტიკულ ზღვარზეა მრავალ კონფლიქტში, მათ შორის ღაზაში, სუდანში, კონგოსა და უკრაინაში.„ჩვენ წლების განმავლობაში ვუყურებდით ამ ეროზიას - ჰომსიდან ალეპომდე, მარიუპოლიდან ღაზამდე. ახლა განსხვავება ისაა, რომ აღარ არსებობს საერთაშორისო წესებზე დაფუძნებული მოქმედი წესრიგი, რომელსაც პასუხისმგებელი პირების დასჯა შეუძლია“, - ამტკიცებს ოვერტონი.2025 წლის განმავლობაში სარაკეტო და დრონებით თავდასხმები უკრაინაში თითქმის ყოველ ღამით ხდებოდა და 2026 წელსაც გაგრძელდა, რის გამოც მილიონობით ადამიანი ელექტროენერგიის, გათბობისა და წყლის გარეშე დარჩა.2025 წლის 9 სექტემბრის ღამეს უკრაინას 805 დრონით და 13 რაკეტით დაესხნენ თავს, რაც ამ ომის განმავლობაში დაფიქსირებული ყველაზე მასშტაბური საჰაერო იერიში იყო.AOAV მშვიდობიანი მოსახლეობის მსხვერპლს მსოფლიო მასშტაბით ფეთქებადი იარაღის გამოყენების ინციდენტების შესახებ ინგლისურენოვანი ცნობების საფუძველზე აკონტროლებს. მიუხედავად იმისა, რომ ეს მეთოდი თანმიმდევრულია, ის მაინც ვერ ასახავს დაღუპულთა და დაჭრილთა ზუსტ რაოდენობას, ნაწილობრივ იმის გამო, რომ მხოლოდ ერთ ენაზე არსებული მედიაგამოცემები აუცილებლად არასრულია.გლობალურად, მშვიდობიან მოსახლეობაში მსხვერპლი 26%-ით შემცირდა 2024 წელს დაფიქსირებული 10-წლიანი მაქსიმუმიდან, რაც ძირითადად ღაზაში ოქტომბრის ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმებით იყო განპირობებული. AOAV-ის მონაცემებით, 2025 წელს ღაზაში მსხვერპლმა 14,024 შეადგინა, რაც წინა წელთან შედარებით 40%-ით ნაკლებია.გასული თვის ბოლოს ისრაელის სამხედრო უწყებამ მიანიშნა, რომ ღაზას ხელისუფლების მიერ გამოქვეყნებული მონაცემები დაღუპულთა შესახებ მეტწილად ზუსტი იყო. უსაფრთხოების სამსახურის წარმომადგენელმა დაადასტურა, რომ 2023 წლის ოქტომბრის შემდეგ 70,000 პალესტინელი დაიღუპა, რაც თანხვედრაშია ღაზას ჯანდაცვის სამინისტროს მონაცემებთან (72,061 დაღუპული და 171,715 დაშავებული).2025 წლის განმავლობაში ჯანდაცვის სამინისტრომ 25,718 დაღუპული და 62,854 დაშავებული პალესტინელი აღრიცხა, რაც ადასტურებს, რომ ინგლისურენოვანი პრესის მონაცემები რეალობაზე ნაკლებია.AOAV-ის თანახმად, 2025 წელს მსოფლიოში სულ 45,358 მშვიდობიანი მოქალაქე დაზარალდა, რაც წინა წლის მაჩვენებელზე (61,353) ნაკლებია. ეს ციფრები მოიცავს 17,589 დაღუპულს და 27,769 დაჭრილს ყველა სახის ფეთქებადი იარაღის გამოყენების შედეგად.ფეთქებადი იარაღით ყველაზე მეტი დაღუპულისა და დაჭრილისთვის პასუხისმგებელი ქვეყანა ისრაელი იყო, რომელიც მცირედით უსწრებდა რუსეთს.2025 წელს ისრაელის მონაწილეობამ მრავალ კონფლიქტში განაპირობა ის, რომ მასზე მოდის ყველა აღრიცხული მსხვერპლის 35%, ხოლო რუსეთზე - 32%. ყველაზე სისხლისმღვრელი შემდეგი ომები იყო სუდანსა (5,438 მსხვერპლი) და მიანმარში (3,178 მსხვერპლი).„უკრაინაში, მიანმარში, ღაზასა და სუდანში გზავნილი ერთია“, - თქვა ოვერტონმა. „როდესაც დაუსჯელობა ნორმად იქცევა, ომის დანაშაულები წყვეტენ შოკის მომგვრელ გამონაკლისად ყოფნას და ომის წარმოების მეთოდად ყალიბდებიან“, - დასძინა მან.
1771244431
„ჟენევისკენ მიმავალ გზაზე. წინ მოლაპარაკებების შემდეგი რაუნდია. გზაში კოლეგებთან ერთად ჩვენი ისტორიის გაკვეთილებს განვიხილავთ და სწორ დასკვნებს მოვძებნით. უკრაინის ინტერესები დაცული უნდა იყოს“, - წერს სოციალურ ქსელში კირილ ბუდანოვი. გარდა ამისა, ბუდანოვმა გამოაქვეყნა ფოტო მატარებელთან კოლეგებთან ერთად, რომლებთან ერთადაც ჟენევაში, აშშ-ისა და რუსეთის წარმომადგენლებთან მოლაპარაკებების შემდეგ რაუნდზე მიემგზავრება.ზელენსკიმ 12 თებერვლის საღამოს მიმართვაში განაცხადა, რომ უკრაინული მხარე მზად არის რუსულ დელეგაციასთან ახალი შეხვედრისთვის უკრაინაში ომის დარეგულირების მიზნით.4-5 თებერვალს აბუ-დაბიში გამართული სამმხრივი მოლაპარაკებების შედეგად მიღებული კომუნიკეს თანახმად, აშშ-ის, უკრაინისა და რუსეთის დელეგაციებმა განიხილეს ზავის დანერგვის მეთოდები და საბრძოლო მოქმედებების შეწყვეტის მონიტორინგი.აბუ-დაბის მოლაპარაკებების შედეგად აშშ და რუსეთი შეთანხმდნენ მაღალ დონეზე სამხედრო დიალოგის განახლებაზე.პრეზიდენტის მრჩეველმა დიმიტრი ლიტვინმა დაადასტურა უკრაინას, რუსეთსა და აშშ-ს შორის მოლაპარაკებების რაუნდის გამართვა 17-18 თებერვალს ჟენევაში.ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭოს მდივანმა რუსტემ უმეროვმა განაცხადა, რომ უკრაინულმა დელეგაციამ ამ შეხვედრისთვის მზადება დაიწყო.დელეგაციის შემადგენლობაში იქნებიან: რუსტემ უმეროვი, კირილ ბუდანოვი, ანდრეი გნატოვი, დავით არახამია, სერგი კისლიცა და ვადიმ სკიბიცკი.
1771236347
„ვფიქრობ, ტრამპისთვის არ არსებობს იმაზე დიდი გამარჯვება, ვიდრე რუსეთსა და უკრაინას შორის ომის დასრულებაა“, - განაცხადა ზელენსკიმ.სახელმწიფოს მეთაურმა დასძინა, რომ ტრამპისთვის ყველაზე ხელსაყრელი სიტუაცია ომის აშშ-ის შუალედურ არჩევნებამდე დასრულებაა. გამოცემა ამტკიცებს, რომ ზელენსკიმ „კარგად იცის, რა აძლევს მოტივაციას ტრამპს“. თუმცა, სტატიის ავტორი ასევე აღნიშნავს, რომ უკრაინის პრეზიდენტი „რეალისტია იმის ალბათობასთან დაკავშირებით, რომ ტრამპი რეალურად აიძულებს რუსებს კომპრომისზე წასვლას“.The Atlantic-ის ჟურნალისტი წერს, რომ იმ ერთი საათის განმავლობაში, რომელიც მან ზელენსკისთან გაატარა, პრეზიდენტმა გამოავლინა თვისება, „რომელიც წლების და ათწლეულების განმავლობაში, მისი ხასიათის მთავარი შტრიხი იყო - გარე ზეწოლისადმი წინააღმდეგობის გაწევის ჯიუტი, ზოგჯერ გამაღიზიანებელი ჩვევა“.„თუ ზელენსკის ეტყვით, რომ მან რაღაც უნდა გააკეთოს, ის, სავარაუდოდ, პირიქით მოიქცევა“, - თქვა The Atlantic-თან ზელენსკის ერთ-ერთმა ძველმა მრჩეველმა, რომელიც სხვების მსგავსად გამოცემასთან ანონიმურობის დაცვით საუბრობდა.The Atlantic-ის ჟურნალისტი დასძენს, რომ ზელენსკის უახლოესი გარემოცვის ზოგიერთი წევრი სულ უფრო მეტად ნერვიულობს, რომ შეთანხმების ფანჯარა იხურება და უკრაინა მრავალწლიანი საბრძოლო მოქმედებებით დაიტანჯება, თუ ამ გაზაფხულზე ომის შეწყვეტაზე შეთანხმება ვერ მოხერხდება.„მაგრამ ზელენსკიმ მითხრა, რომ მას ურჩევნია საერთოდ არ დადოს შეთანხმება, ვიდრე აიძულოს საკუთარი ხალხი, მიიღოს არახელსაყრელი პირობები. ოთხწლიანი ინტენსიური საბრძოლო მოქმედებების შემდეგაც კი, ის ამბობს, რომ მზად არის განაგრძოს ბრძოლა, თუ ეს აუცილებელია ღირსეული და ხანგრძლივი მშვიდობის უზრუნველსაყოფად.„უკრაინა არ წააგებს“, - ხაზგასმით აღნიშნა ზელენსკიმ.4-5 თებერვალს აბუ-დაბიში გამართული სამმხრივი მოლაპარაკებების შედეგად გამოქვეყნებული კომიუნიკეს თანახმად, აშშ-ის, უკრაინისა და რუსეთის დელეგაციებმა განიხილეს ზავის იმპლემენტაციის მეთოდები და საბრძოლო მოქმედებების შეწყვეტის მონიტორინგი.აბუ-დაბის მოლაპარაკებების შედეგად, აშშ და რუსეთი შეთანხმდნენ მაღალ დონეზე სამხედრო დიალოგის განახლებაზე.სააგენტო Reuters იტყობინება, რომ აშშ-ისა და უკრაინის დელეგაციებმა განიხილეს ამბიციური მიზანი - მარტში რუსეთსა და უკრაინას შორის სამშვიდობო შეთანხმების დადება. თუმცა, ვინაიდან ტერიტორიებთან დაკავშირებით შეთანხმება ჯერ არ არსებობს, ვადებმა შესაძლოა გადაიწიოს.24 თებერვალს 4 წელი სრულდება, რუსეთის მიერ უკრაინის წინააღმდეგ სრულმასშტაბიანი ომის დაწყებიდან.
1770969601
„დღეს ნაშუადღევს მე დავადასტურებ, რომ დიდი ბრიტანეთი უკრაინის გადაუდებელი საჰაერო თავდაცვისთვის დამატებით ნახევარ მილიარდ ფუნტ სტერლინგს გამოყოფს“, - განაცხადა ჰილიმ.მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ბრიტანეთის მონაწილეობა NATO-ს ერთობლივ პროექტებში და მისი მხარდაჭერა უკრაინისადმი „არის იმის დასტური, რომ დიდი ბრიტანეთი წარმოადგენს სიკეთის ძალას მსოფლიოში და აშენებს ახალ შეთანხმებას ევროპულ უსაფრთხოებაზე NATO-ს ფარგლებში“.„მე ვამაყობ დიდი ბრიტანეთის შეიარაღებული ძალებით, ვამაყობ ბრიტანეთის ლიდერობით, ვამაყობ ბრიტანეთის ერთგულებით ჩვენი მოკავშირეების მიმართ. ჩვენ მხარს დაგიჭერთ, ჩვენ დაგიცავთ, ჩვენ ვიბრძოლებთ თქვენთან ერთად საფრთხეებისა და უხეში ძალის ამ ახალ ეპოქაში“, - აღნიშნა ჰილიმ.12 თებერვალს ცნობილი გახდა, რომ დიდი ბრიტანეთი შეუერთდება აშშ-ის მიერ უკრაინისთვის იარაღის შესყიდვებს PURL-ის ფარგლებში და პირველ 205 მილიონ დოლარს გამოყოფს.ხუთშაბათს, 12 თებერვალს, ბრიუსელში NATO-ს თავდაცვის მინისტრების შეხვედრის დროს, შეერთებული შტატები ელოდება, რომ ალიანსის წევრი ქვეყნები გააკეთებენ განცხადებას უკრაინისთვის ამერიკული იარაღის ახალი შესყიდვების შესახებ PURL-ის ინიციატივის ფარგლებში.NATO-ში უკრაინის დიპლომატიური მისიის ხელმძღვანელმა, ალიონა გეტმანჩუკმა ჩამოთვალა ის სახელმწიფოები, რომლებმაც უკრაინას ყველაზე დიდი დახმარება გაუწიეს კრიტიკულად საჭირო ამერიკული იარაღის, მათ შორის საჰაერო თავდაცვის სისტემების შესყიდვაში, რაც PURL-ის მექანიზმით ხორციელდება.
1770896122
„რაც შეეხება იმას, ვთვლი თუ არა, რომ ომის დასრულება შესაძლებელია: შეხედეთ, ეს დამოკიდებულია არა მხოლოდ უკრაინაზე, არამედ ამერიკაზეც, რომელმაც უნდა განახორციელოს ზეწოლა - ბოდიშს ვიხდი, რომ ვამბობ „უნდა“, მაგრამ სხვანაირად არ გამოდის - მან უნდა დააჭიროს რუსეთს. თუ იქნება სურვილი არა მხოლოდ უკრაინული მხარისგან, არამედ აგრესორის მხრიდანაც, მაშინ ჩვენ შევძლებთ საბრძოლო მოქმედებების ზაფხულამდე დასრულებას“, - განაცხადა ზელენსკიმ.სახელმწიფოს მეთაურმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ უკრაინელებისთვის მნიშვნელოვანია იცოდნენ, რომ იარსებებს უსაფრთხოების გარანტიები, რომლებიც შეუძლებელს გახდის რუსეთის ფედერაციის მხრიდან აგრესიას, ან, თუ ის მაინც გადადგამს ამ ნაბიჯს, უკრაინა არ იქნება მარტო და ექნება ძლიერი დაცვა.სააგენტო Reuters-მა პარასკევს გაავრცელა ინფორმაცია, რომ ამერიკელმა და უკრაინელმა მომლაპარაკებლებმა განიხილეს მარტში სამშვიდობო შეთანხმების ხელმოწერისა და მაისში უკრაინაში არჩევნების ჩატარების შესაძლებლობა.ასევე, სააგენტოს ცნობით, მოლაპარაკებებზე კვლავ გადაუჭრელი რჩება ორი საკვანძო საკითხი - დონბასთან და ზაპოროჟიეს ატომურ ელექტროსადგურთან (ზაესი) დაკავშირებით.ზელენსკიმ 7 თებერვალს განაცხადა, რომ შეერთებულმა შტატებმა რუსეთის წინააღმდეგ უკრაინის ომის დასრულება ზაფხულის დასაწყისამდე შესთავაზა, რადგან მოგვიანებით მათ სხვა პრიორიტეტი - აშშ-ის კონგრესის არჩევნები ექნებათ.24 თებერვალს 4 წელი სრულდება, რუსეთის მიერ უკრაინის წინააღმდეგ სრულმასშტაბიანი ომის დაწყებიდან.