ფასების ზრდის ტემპი 2024 წელთან შედარებით არ შენელებულა. კვლევის მიხედვით, საშუალო ფასები ასე განაწილდა:
• ახალი პროექტები (მეორადი ბაზარი): $1,484/კვ.მ
• ძველი პროექტები: $1,244/კვ.მ
მნიშვნელოვნად გააქტიურდნენ უცხოელი მყიდველებიც - მათი არჩევანი მკვეთრად იხრება ახალი მშენებლობებისკენ. უცხოელების მიერ განხორციელებული შესყიდვების 86% სწორედ ახალ პროექტებზე მოდის, მაშინ როცა ძველი ფონდის მიმართ მათი ინტერესი სტაბილურად დაბალია.
ბათუმის ახალი რეკორდი
აჭარის რეგიონში უძრავი ქონების ბაზარმა ნახტომისებური ზრდა აჩვენა. ბათუმში ტრანზაქციების რაოდენობა 17%-ით გაიზარდა (17,052 ერთეული), რამაც 2022 წლის პიკურ მაჩვენებლებსაც კი გადაასწრო. ბაზრის მოცულობა 34%-ით გაიზარდა და 1 მილიარდ დოლარს გადააბიჯა.
კვლევა ხაზს უსვამს, რომ ბათუმის მიმზიდველობას მაღალი კლასის ახალი პროექტების მიწოდება და საერთაშორისო ინვესტიციები განაპირობებს. აქაც, ფასები ზრდას განაგრძობს: ახალ პროექტებში საშუალო ფასმა $1,497 შეადგინა.
გეოპოლიტიკური გავლენა
კვლევის თანახმად, საქართველოს მოქალაქეების წილის კლება ბათუმის ახალი პროექტების მეორად ტრანზაქციებში, რაც 2025 წელს 51%-მდე შემცირდა.
Colliers Georgia-ს განმარტებით, ეს ტენდენცია პირდაპირ კავშირშია რეგიონულ გეოპოლიტიკურ ცვლილებებთან - რუსეთისა და უკრაინის მოქალაქეების მხრიდან გაზრდილმა მოთხოვნამ ადგილობრივი მყიდველების წილი შეავიწროვა.