თბილისი (GBC) - 2024 წლის განმავლობაში, Georgia Capital-მა (GCAP) ₾201.8 მლნ-ის დივიდენდები მიიღო, მათ შორის ერთჯერადი დივიდენდების სახით ₾22.6 მლნ (2023: ₾235.9 მლნ, რომელშიც შედიოდა ₾56.1 მლნ ერთჯერადი დივიდენდები).
კერძოდ, GCAP-მა Lion Finance Group-დან (ყოფილი Bank of Georgia Group PLC/BOGG) ₾122.2 მლნ მიიღო, რაც მოიცავს როგორც რეგულარულ ფულად დივიდენდებს (₾72.2 მლნ), ასევე GCAP-ის მონაწილეობას მათი აქციების გამოსყიდვაში (₾50 მლნ).
გარდა ამისა კომპანიამ დამატებით, ₾22.6 მლნ მიიღო ერთჯერადი დივიდენდის სახით Lion Finance Group-ისგან, რაც მათ აქციების გამოსყიდვის პროგრამაში GCAP-ის მონაწილეობას  წარმოადგენს. შედეგად 2024 წლის 31 დეკემბრის მდგომარეობით GCAP-ის წილი Lion Finance Group-ში დროებით, 19.23%-მდე შემცირდა (2023 წლის 31 დეკემბერი: 19.71%). თუმცა, GCAP-ის CEO-ს ირაკლი გილაურის განცხადებით, GCAP-ის მიზნობრივი საკონტროლო წილი BOGG-ში უცვლელად კვლავ 19.5%-ია.
გარდა ამისა, GCAP-მა ₾25.4 მლნ-ის დივიდენდი მიიღო სადაზღვევო ბიზნესებიდან, ₾10 მლნ საცალო ვაჭრობიდან (აფთიაქები), ₾21.5 მლნ განახლებადი ენერგიიდან და სხვა ბიზნესებიდან.
გილაურის განცხადებით, 2025 წლის პერსპექტივაში, ჯგუფის პორტფელური კომპანიებიდან ₾180 მლნ-ზე მეტი რეგულარული დივიდენდის მიღებას ელიან.
საერთო ჯამში GCAP-მა ₾202 მლნ დივიდენდი მიიღო, -14.5% y.y, მ.შ ₾179 მლნ რეგულარული (-0.4% y.y), ხოლო ₾23 მლნ ერთჯერადი (-59.7% y.y).
179.2 მლნ-იანი რეგულარული დივიდენდის დეტალიზაცია 2024-ში (მლნ ₾)