თბილისი (GBC) – პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა კირილ ბუდანოვმა ორშაბათს განაცხადა, რომ უკრაინის დელეგაცია მოსალაპარაკებლად ჟენევაში გაემგზავრა.
„ჟენევისკენ მიმავალ გზაზე. წინ მოლაპარაკებების შემდეგი რაუნდია. გზაში კოლეგებთან ერთად ჩვენი ისტორიის გაკვეთილებს განვიხილავთ და სწორ დასკვნებს მოვძებნით. უკრაინის ინტერესები დაცული უნდა იყოს“, - წერს სოციალურ ქსელში კირილ ბუდანოვი
გარდა ამისა, ბუდანოვმა გამოაქვეყნა ფოტო მატარებელთან კოლეგებთან ერთად, რომლებთან ერთადაც ჟენევაში, აშშ-ისა და რუსეთის წარმომადგენლებთან მოლაპარაკებების შემდეგ რაუნდზე მიემგზავრება.
ზელენსკიმ 12 თებერვლის საღამოს მიმართვაში განაცხადა, რომ უკრაინული მხარე მზად არის რუსულ დელეგაციასთან ახალი შეხვედრისთვის უკრაინაში ომის დარეგულირების მიზნით.
4-5 თებერვალს აბუ-დაბიში გამართული სამმხრივი მოლაპარაკებების შედეგად მიღებული კომუნიკეს თანახმად, აშშ-ის, უკრაინისა და რუსეთის დელეგაციებმა განიხილეს ზავის დანერგვის მეთოდები და საბრძოლო მოქმედებების შეწყვეტის მონიტორინგი.
აბუ-დაბის მოლაპარაკებების შედეგად აშშ და რუსეთი შეთანხმდნენ მაღალ დონეზე სამხედრო დიალოგის განახლებაზე.
პრეზიდენტის მრჩეველმა დიმიტრი ლიტვინმა დაადასტურა უკრაინას, რუსეთსა და აშშ-ს შორის მოლაპარაკებების რაუნდის გამართვა 17-18 თებერვალს ჟენევაში.
ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭოს მდივანმა რუსტემ უმეროვმა განაცხადა, რომ უკრაინულმა დელეგაციამ ამ შეხვედრისთვის მზადება დაიწყო.
დელეგაციის შემადგენლობაში იქნებიან: რუსტემ უმეროვი, კირილ ბუდანოვი, ანდრეი გნატოვი, დავით არახამია, სერგი კისლიცა და ვადიმ სკიბიცკი.