თბილისი (GBC) - ღვინის ეროვნული სააგენტო 2026 წლის რთვლისთვის ყურძნის ჩაბარების ახალ კრიტერიუმებსა და ფასებს აქვეყნებს. სააგენტოს თავმჯდომარის, ლევან მეხუზლას განცხადებით, "სახელმწიფოს პოლიტიკა წელს მკვეთრად ორიენტირებულია ხარისხზე, რაც აისახება კიდეც შესასყიდ ფასებში".
მეხუზლას განმარტებით, ფასი პირდაპირ იქნება დამოკიდებული ყურძნის შაქრიანობასა და მის კონდიციურობაზე:
• რქაწითელი და სხვა საღვინე ჯიშები: თუ შაქრიანობა 20%-ს აღემატება, 1 კგ ყურძნის ფასი 1.30 ლარი იქნება.
• საფერავი: მაღალი ხარისხის, დაუზიანებელი საფერავისათვის, რომლის შაქრიანობა 22%-ზე მეტია, სახელმწიფო 1.50 ლარს გადაიხდის.
• დაბალხარისხიანი ყურძენი: ყურძენი, რომლის შაქრიანობა 17%-ზე ნაკლებია, არაკონდიციურად მიიჩნევა.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს ხელმძღვანელი მოუწოდებს მევენახეებს, განსაკუთრებული ყურადღება დაუთმონ ვენახის მოვლას და არ დატვირთონ ვაზი ზედმეტი მოსავლით. მისი თქმით, ქართული ღვინის მსოფლიო ბაზარზე კონკურენტუნარიანობისთვის აუცილებელია მაღალი ხარისხის ნედლეული.
სამართლიანია გადაწყვეტილება, რომ კიდევ უფრო იზრდება ფასის სხვაობა ხარისხიან კონდიციურსა და დაბალხარისხიან არაკონდიციურ ყურძენს შორის. 17%-ზე დაბალი შაქრიანობის ყურძნისგან ძალიან დაბალი ხარისხის ღვინო მზადდება“, - განაცხადა ლევან მეხუზლამ.
ღვინის ეროვნულ სააგენტოში აღნიშნავენ: მთავრობის ეს ინიციატივა მიზნად ისახავს მევენახეების სტიმულირებას, რათა მათ ორიენტირი ხარისხზე აიღონ, რაც საბოლოო ჯამში ქართული ღვინის იმიჯსა და ექსპორტის პოტენციალს გააუმჯობესებს.