როგორც მინისტრმა განმარტა, პირველ ეტაპზე გადამოწმდებიან ის ოჯახები, რომელთა შემთხვევაშიც არსებობს მაღალი ალბათობა, რომ ისინი შემწეობის მიღების პირობებს ვეღარ აკმაყოფილებენ. ერთ-ერთ მთავარ ინდიკატორად, რაც ოჯახის გადამოწმების საფუძველი გახდება, ბოლო სამი თვის განმავლობაში ყოველთვიურად 2000 ლარზე მეტი შემოსავლის მიღება განისაზღვრა.მიხეილ სარჯველაძემ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ 2000-ლარიანი შემოსავალი არ ნიშნავს სტატუსის ავტომატურ გაუქმებას, არამედ ეს არის სიგნალი სამინისტროსთვის, რომ ოჯახის ეკონომიკური მდგომარეობა ხელახლა შეფასდეს.სოციალური მდგომარეობის შესამოწმებლად სახელმწიფო ათეულობით კრიტერიუმს იყენებს. მინისტრის განმარტებით, სისტემა კომპლექსურია და მხოლოდ ერთი რომელიმე ნივთი ან შემოსავალი საბოლოო სურათს არ ქმნის.„ამ სისტემაში მონაწილეობს ათეულობით კრიტერიუმი, მათ შორის კომუნალური გადასახადების მოცულობა და სხვა ფაქტორები. ზოგ შემთხვევაში სტატუსის შენარჩუნებას ჯანმრთელობის პრობლემა ან შშმ პირის სტატუსი განაპირობებს. მთლიანობაში, რა სურათიც იქმნება, სწორედ ის იძლევა საფუძველს გადაწყვეტილებისთვის. თუ ოჯახს პოზიტიური დინამიკა აქვს და მდგომარეობა გაიუმჯობესა, ის ბუნებრივია, აღარ უნდა რჩებოდეს ბაზაში“, - განაცხადა სარჯველაძემ.უწყების ხელმძღვანელმა განმარტა, რომ სამინისტროს ამოცანა ბიუჯეტის დაზოგვა არ არის. მისი თქმით, რეფორმის მთავარი მიზანია, რომ სახელმწიფო რესურსი მაქსიმალურად ეფექტიანად განაწილდეს და თითოეული თეთრი იმ ადამიანების მხარდაჭერას მოხმარდეს, ვისთვისაც ეს კრიტიკულად მნიშვნელოვანია.მინისტრის თქმით, სწორი დაჯგუფება საშუალებას მისცემს სახელმწიფოს, უფრო მეტი შესაძლებლობა და რესურსი მიმართოს მათკენ, ვინც რეალურად იმყოფება მძიმე ფინანსურ და ეკონომიკურ მდგომარეობაში.შეგახსენებთ, რომ სოციალურად დაუცველი ოჯახების ბაზის აქტიური გადამოწმების შესახებ გადაწყვეტილება ჯანდაცვის სამინისტრომ რამდენიმე დღის წინ დააანონსა.
1771576300
მინისტრმა ყურადღება გაამახვილა ბაზაში არსებულ სტატისტიკასა და იმ „ანომალიურ შემთხვევებზე“, რომლებიც გადამოწმების პროცესის შეფერხებამ გამოიწვია. სარჯველაძის თქმით, კორონავირუსის პანდემიის შემდეგ მოქმედებდა ე.წ. მორატორიუმი, რის გამოც ოჯახების ინსპექტირება პრაქტიკულად არ ხორციელდებოდა. შედეგად, ბაზაში დღემდე რჩებიან ადამიანები, რომელთა ეკონომიკური მდგომარეობა მნიშვნელოვნად გაუმჯობესდა.„ბაზაში დღეს რეგისტრირებულია და შემწეობას იღებს ოჯახი, რომელსაც ბოლო 3 თვეში მიღებული აქვს რამდენიმე ათეული ათასი ლარის შემოსავალი. ფიქსირდება შემთხვევები, როდესაც ოჯახს ერთი წლის განმავლობაში შეძენილი აქვს რამდენიმე ათეულ ათას ლარად ღირებული ავტომანქანები, მათ შორის 2024 წელს გამოშვებული მოდელები. ფაქტია, სოციალურად დაუცველთა ბაზა შესაბამისობაში ვერ მოდიოდა იმ ეკონომიკურ წარმატებასთან, რომელიც ქვეყანას ბოლო წლებში ჰქონდა“, - განაცხადა მიხეილ სარჯველაძემ.მინისტრის ინფორმაციით, დღეისათვის სოციალურად დაუცველთა ბაზაში 185 ათასზე მეტი ოჯახი (დაახლოებით 710 ათასი ადამიანი) ფიქსირდება. მისივე თქმით, 2012 წლის შემდეგ შემწეობის მისაღები ქულა ორჯერ გაიზარდა, რაც უფრო მეტი ოჯახის დახმარებას ისახავდა მიზნად, თუმცა ამავდროულად, აღნიშნული თემა არაერთხელ გამხდარა „არაკეთილსინდისიერი პოლიტიკური სპეკულაციების“ საგანი ოპოზიციის მხრიდან. სარჯველაძის განმარტებით, ქულა რომ არ გაზრდილიყო, შემწეობის მიმღებთა რაოდენობა დღეს 120 ათასი იქნებოდა.გადამოწმების პროცესს სოციალური მომსახურების სააგენტო განახორციელებს. მინისტრმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ბაზიდან პირთა ამოღება ავტომატურად მათ სამართლებრივ პასუხისმგებლობას არ ნიშნავს, თუმცა სიყალბის გამოვლენის შემთხვევაში, რეაგირება მკაცრი იქნება.„ეს პროცესი იქნება მკაცრი მონიტორინგის ქვეშ. შევეცდებით, არცერთი სამართალდარღვევა, თუკი ასეთი გამოვლინდება, არ დარჩეს სათანადო რეაგირების გარეშე. ჩვენი ამოცანაა, წერტილი დაესვას მანიპულაციებს და სახელმწიფო რესურსი მიიმართოს მათკენ, ვისაც სახელმწიფოს მხრიდან მხარდაჭერის აუცილებლობა მართლაც აქვს“, - აღნიშნა მინისტრმა.როგორც ბრიფინგზე ითქვა, უწყება გეგმავს მონაცემთა ბაზა მაქსიმალურად დააახლოოს რეალურ სურათს, რათა გამოირიცხოს შეძლებელი ოჯახების მხრიდან სოციალური პაკეტებით სარგებლობის შემთხვევები.
1771574022
წინა წლის შესაბამის თვესთან შედარებით ადგილობრივი ბაზრისთვის წარმოებული სამრეწველო პროდუქციის მწარმოებელთა ფასების ინდექსი 5%-ით გაიზარდა. სამთო მოპოვებითი მრეწველობისა და კარიერების დამუშავების ჯგუფზე ფასები 5.1%-ით შემცირდა, დამამუშავებელი მრეწველობის პროდუქციაზე ფასები 6%-ით გაიზარდა, ელექტროენერგიის, აირის, ორთქლისა და კონდიცირებული ჰაერის ჯგუფზე 2.2%-ით, ხოლო წყალმომარაგების, კანალიზაციის, ნარჩენების მართვით და რეკულტივირებით მომსახურების ჯგუფზე დაფიქსირდა ფასების 3.1%-იანი ზრდა.
1771573372
2025 წლის დეკემბერთან შედარებით ფასები 7.3%-ით გაიზარდა სამთო-მოპოვებითი მრეწველობისა და კარიერების დამუშავების ჯგუფზე, რამაც 0.55 პ.პ.-ით იქონია ზეგავლენა ჯამური ინდექსის ცვლილებაზე. ამავე პერიოდში ფასები გაიზარდა დამამუშავებელი მრეწველობის პროდუქციის ჯგუფზე (0.8%), რამაც 0.59 პ.პ. შეიტანა მთლიანი ინდექსის ცვლილებაში. ჯგუფში შემავალი პროდუქტებიდან აღსანიშნავია ფასების ზრდა კვების პროდუქტებზე (0.9%) და ძირითად ლითონებზე (3.4%). გარდა ამისა, ფასების 0.8%-იანი ზრდა დაფიქსირდა ელექტროენერგიის, აირის, ორთქლის და კონდიცირებული ჰაერის ჯგუფზე, რომლის წვლილმაც თვის ჯამური ინდექსის ცვლილებაში 0.08 პ.პ. შეადგინა.საქსტატის მონაცემებით, 12 თვიან პერიოდში ინდექსის ფორმირებაზე ძირითადი გავლენა იქონია ფასების ცვლილებამ შემდეგ პროდუქტებზე: სამთო-მოპოვებითი მრეწველობა და კარიერების დამუშავება: ფასები გაზრდილია 36.4%-ით, რაც მთლიანი ინდექსის ცვლილებაზე 2.25 პ.პ.-ით აისახა. ჯგუფში აღსანიშნავია ფასების მატება ლითონის მადნებზე (51.4%); დამამუშავებელი მრეწველობის პროდუქცია: ფასები გაიზარდა 4.7%-ით, რამაც მთლიანი ინდექსის ზრდაზე 3.73 პ.პ.-ით მოახდინა გავლენა. ფასები გაიზარდა კვების პროდუქტებზე (11.8%) და ძირითად ლითონებზე (8.2%); ელექტროენერგია, აირი, ორთქლი და კონდიცირებული ჰაერი: ფასები გაიზარდა 3%-ით, რამაც მთლიანი ინდექსის წლიურ ცვლილებაზე 0.32 პ.პ.-ით იქონია გავლენა; წყალმომარაგება, კანალიზაცია, მომსახურება ნარჩენების მართვით და რეკულტივირებით: ფასები გაიზარდა 5.6%-ით, რამაც მთლიან ინდექსზე 0.17 პ.პ.-ით იქონია გავლენა.
1771572387
„იმ დოკუმენტებში, რომლებზეც ახლა ვმუშაობთ, წინ გადადგმულ მნიშვნელოვან ნაბიჯებს ვხედავ. მიმდინარეობს ძალიან კარგი მუშაობა კიევისთვის უსაფრთხოების გარანტიების შესახებ, რაც, სხვათა შორის, ეფუძნება იტალიურ წინადადებას - მათი შემუშავება ჩრდილოატლანტიკური ხელშეკრულების (NATO) მე-5 მუხლის მოდელით მოხდეს“, - განაცხადა ჯორჯია მელონმა Sky tg24-თან ინტერვიუში.მისივე თქმით, ასევე გრძელდება მუშაობა უკრაინის აღდგენის საკითხზე. მელონმა განმარტა, რომ „არსებობს სამშვიდობო გეგმა, რომელშიც ბევრი საკითხი ფურცელზე უკვე გადაწყვეტილია“.„თუმცა, ჩვენ ჯერ კიდევ ძალიან შორს ვართ მთავარი - ტერიტორიული საკითხის გადაწყვეტისგან, სადაც რუსეთი აგრძელებს პრეტენზიების წამოყენებას, რაც, ჩემი აზრით, აბსოლუტურად დაუსაბუთებელია. ვფიქრობ, როგორც უკვე არაერთხელ მითქვამს, მნიშვნელოვანია არა უბრალოდ მშვიდობის მიღწევა, არამედ სამართლიანი მშვიდობის მიღწევა“, - თქვა ჯორჯია მელონმა.უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ ბრიტანელ ჟურნალისტ პირს მორგანთან ინტერვიუში განაცხადა, რომ 17-18 თებერვალს ჟენევაში გამართულ მოლაპარაკებებზე სამხედრო ჯგუფში გარკვეული პროგრესი იყო. ამავდროულად, პოლიტიკური მიმართულებით ყველაფერი უფრო რთულადაა - სამ მხარეს ტერიტორიების საკითხზე სამი განსხვავებული თვალსაზრისი აქვს.გერმანიის კანცლერი ფრიდრიხ მერცი მიიჩნევს, რომ მოლაპარაკებების გზით ომის სწრაფად დასრულების შანსი მცირეა. მისი აზრით, რუსეთ-უკრაინის ომი „მხოლოდ მაშინ დასრულდება, როდესაც ერთ-ერთი მხარე თავის სამხედრო ან ეკონომიკურ რესურსებს ამოწურავს“.
1771565880
ინიციატივის ფარგლებში, პირველ შეხვედრას ეკონომისტი და ოპერაციების მკვლევარი, ლევან ფავლენიშვილი გამართავს.შეხვედრა 21 თებერვალს, 13:00 საათზე, თამარ ჭოველიძის 7-ში, Lolita-ს მე-3 სართულის სივრცეში ჩატარდება. დასწრების მსურველებმა უნდა გაიარონ რეგისტრაცია ბმულზე.შეხვედრის ძირითადი თემები შეეხება ისეთ საკითხებს, როგორებიცაა: ბიუჯეტირება, ფულის ფსიქოლოგია, ხარჯვის ემოციური ფაქტორები, პროცენტი, ანაბარი, ემოციების გავლენა დანაზოგებზე და სხვა.ტრენინგის გავლის შემდეგ მონაწილეებს გადაეცემათ სერტიფიკატები.ლევან ფავლენიშვილი ეკონომისტი და ოპერაციების მკვლევარია, რომელსაც აქვს ISET-ის მაგისტრის ხარისხი ეკონომიკაში. ის ასევე არის ედინბურგის უნივერსიტეტის, მათემატიკის სკოლის მეცნიერებათა მაგისტრის ხარისხი ოპერაციების კვლევაში.ლევანი 2014 წლიდან ასწავლის სხვადასხვა უნივერსიტეტში არაერთ საგანს: ეკონომიკის პრინციპები, საერთაშორისო ეკონომიკა, საერთაშორისო ფინანსები, გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების ეკონომიკა, ეკონომეტრიკა და ხარჯთ-სარგებლიანობის ანალიზი.2021 წელს ლევანმა კოლეგებთან ერთად დააარსა საქართველოს ეკონომიკური წიგნიერების ინიციატივა (GELi), რომელსაც ის ხელმძღვანელობდა 2024 წლამდე და რომლის ფარგლებშიც საქართველოში ეკონომიკური და ფინანსური წიგნიერების გავრცელებისთვის არა ერთი პროექტი გაუკეთებია.ამასთან, 2026 წელს ფინანსური წიგნიერების სასერტიფიკატო კურსების ფარგლებში, შეხვედრები გაიმართება სამ განსხვავებულ ჯგუფთან: სტუდენტებთან, მასწავლებლებთან და სკოლის მოსწავლეების მშობლებთან. თითოეული კურსი მორგებული იქნება ინდივიდუალური ჯგუფის ინტერესებსა და საჭიროებებზე. შეხვედრები ჩატარდება როგორც ფიზიკურ, ასევე ონლაინ ფორმატში და მათ მაღალკვალიფიციური ლექტორები გაუძღვებიან.გაეცანით საქართველოს ბანკის მიერ შექმნის საგანმანათლებლო პროექტებს ვებგვერდზე: ganatleba.bog.ge(R)