მოსწავლეებისთვის საქართველოს ბანკის საგანმანათლებლო პროექტებზე მიღება უკვე დაიწყო:STEM სკოლასაქართველოს ბანკისა და კომაროვის STEM სკოლაში გაზაფხულის სემესტრზე მიღება უკვე მიმდინარეობს და 2 მარტამდე გაგრძელდება.STEM სკოლა  VII-XI კლასის მოსწავლეებისთვის შექმნილი პროექტია, რომლის ფარგლებშიც, მოსწავლეები იღებენ თეორიულ და პრაქტიკულ ცოდნას მეცნიერების, მათემატიკის, ინჟინერიისა და ტექნოლოგიების მიმართულებით.გაკვეთილები ონლაინ ტარდება, რაც შესაძლებლობას აძლევს მოსწავლეებს ნებისმიერი კუთხიდან ჩაერთონ სასწავლო პროცესში. ამასთან, საქართველოს ბანკი ყოველწლიურად საუკეთესო შედეგის მქონე 60 მოსწავლეს სწავლის საფასურს 100%-ით, ხოლო 30-ს - 50%-ით უფინანსებს.ინფორმაციისთვის, STEM სკოლა უკვე 2000-მდე მოსწავლეს აერთიანებს, რომელთაგან 300-ზე მეტი საქართველოს ბანკის სტიპენდიატია.STEM სკოლაში რეგისტრაციისთვის ეწვიეთ ვებგვერდს.Code ITპროგრამირებით დაინტერესებული მოსწავლეებისთვის, Code IT-ზე მიღება დაიწყო. პროგრამაზე სწავლის მსურველებმა, 22 თებერვლამდე უნდა გაიარონ რეგისტრაცია ბმულზე.Code IT საქართველოს ბანკის, ICT-ის ასოციაციის და საქართველოს ინოვაციების და ტექნოლოგიების სააგენტოს (GITA) თანამშრომლობით შექმნილი პროექტია და მასში მონაწილეობის მიღება 14-18 წლის ახალგაზრდებს შეუძლიათ.პროექტის ფარგლებში, შეხვედრები საქართველოს 9 ტექნოპარკსა (თბილისი, ბათუმი, ზუგდიდი, სენაკი, ოზურგეთი, კასპი, გურჯაანი, ახმეტა, თელავი) და 6 დამატებით ლოკაციაზე (მესტია, გორი, საგარეჯო, პანკისი, რუსთავი, ფოთი) იმართება.Code-IT-ის ფარგლებში, ინტერაქციული სწავლების მეთოდით მიმდინარეობს და პროგრამაზე სწავლა სრულად არის დაფინანსებული.ევერესტიმოსწავლეებისთვის განათლების კიდევ უფრო მეტი შესაძლებლობის შესაქმნელად, საქართველოს ბანკი საქართველოში ყველაზე მასშტაბური ევერესტის მათემატიკის ოლიმპიადის გენერალური სპონსორია.ევერესტის საგაზაფხულო სეზონზე რეგისტრაცია 23 თებერვალს დაიწყება და 27 მარტამდე გაგრძელდება.პირველი ტური ონლაინ გაიმართება და მასში მონაწილეობის მიღება II, III, IV, V და VI კლასის მოსწავლეებს შეეძლებათ. მეორე ტური კი დასწრებული ფორმატით 28 და 29 მარტს ჩატარდება. რეგისტრაციისთვის და ევერესტის ოლიმპიადის შესახებ დეტალური ინფორმაციისთვის ეწვიეთ ვებგვერდს.ეს ყველაფერი საქართველოს ბანკის მიერ განხორციელებული პროექტების მხოლოდ ნაწილია. მეტი ინფორმაციის მისაღებად ეწვიეთ ვებგვერდს ganatleba.bog.ge(R)
ლონდონმა ვაშინგტონს ირანზე დარტყმისთვის ბრიტანული ბაზების გამოყენების...
ნებართვის არარსებობის შესახებ ინფორმაცია პირველად გამოცემა The Times-მა გაავრცელა. გაზეთის ცნობით, გაერთიანებული სამეფოს თავშეკავების გამო, დონალდ ტრამპმა უკან წაიღო მხარდაჭერა კირ სტარმერის მიერ დადებული შეთანხმების მიმართ, რომელიც ჩაგოსის კუნძულების (მათ შორის დიეგო გარსიას) მავრიკისთვის გადაცემას ითვალისწინებდა.აშშ-ის სამხედრო გეგმები ირანზე დარტყმის შესახებ ითვალისწინებს დიეგო გარსიაზე მდებარე ბრიტანულ-ამერიკული სამხედრო ბაზის, ასევე გლოცესტერშირში მდებარე ფეირფორდის (RAF Fairford) სამხედრო-საჰაერო ბაზის გამოყენებას, სადაც განთავსებულია ამერიკული მძიმე ბომბდამშენების ფლოტი.ლონდონსა და ვაშინგტონს შორის არსებული მრავალწლიანი შეთანხმებების თანახმად, პენტაგონს ამ ორი ობიექტიდან, ისევე როგორც გაერთიანებულ სამეფოში მდებარე სხვა ბაზებიდან, სადაც ამერიკული თვითმფრინავები და პერსონალია განთავსებული, ოპერაციების დაწყება მხოლოდ ბრიტანეთის მთავრობის წინასწარი თანხმობით შეუძლია.The Times-ის ცნობით, ირანის წინააღმდეგ პოტენციურ დარტყმასთან დაკავშირებით ეს თანხმობა ჯერ არ გაცემულა იმ შეშფოთების გამო, რომ მსგავსი მისია შესაძლოა საერთაშორისო სამართლის დარღვევა იყოს.აშშ-ს პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა ხუთშაბათს, 19 თებერვალს განაცხადა, რომ მსოფლიო „ალბათ, მომდევნო 10 დღის განმავლობაში“ შეიტყობს, მიაღწევს თუ არა აშშ შეთანხმებას ირანთან მისი ბირთვული ამბიციების დასასრულებლად, თუ სამხედრო მოქმედებებს მიმართავს. მან ახლო აღმოსავლეთში ძალების მობილიზება მოახდინა - მათ შორის ორი გიგანტური ავიამზიდი, დამხმარე ხომალდები და გამანადგურებლები, რათა გაზარდოს ისლამური რესპუბლიკის წინააღმდეგ მნიშვნელოვანი სამხედრო ოპერაციის დაწყების შესაძლებლობები მოლაპარაკებების ჩავარდნის შემთხვევაში.სამშაბათს საღამოს ტრამპი ტელეფონით ესაუბრა ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრს. განხილულ თემებს შორის იყო ირანის კრიზისი, თუმცა არა ჩაგოსის კუნძულების საკითხი.მიუხედავად ამისა, მომდევნო დღეს პრეზიდენტმა სტარმერი ჩაგოსის კუნძულების შეთანხმების გამო კვლავ გააკრიტიკა, იმის მიუხედავადაც კი, რომ მისმა საკუთარმა სახელმწიფო დეპარტამენტმა მხარი დაუჭირა გაერთიანებული სამეფოს გადაწყვეტილებას ტერიტორიის მავრიკისთვის გადაცემისა და დიეგო გარსიას იჯარით აღების შესახებ.სოციალურ ქსელში გამოქვეყნებულ პოსტში ტრამპმა პირდაპირ ახსენა დიეგო გარსიასა და ფეირფორდის მნიშვნელობა ირანის წინააღმდეგ აშშ-ის სამხედრო ოპერაციებისთვის და მიანიშნა, თუ რატომ იქნებოდა საერთაშორისო სამართლის ფარგლებში ბრიტანეთის მიერ ასეთი ნებართვის გაცემა, იმის გათვალისწინებით, რომ თავად გაერთიანებული სამეფოც შეიძლება საფრთხის ქვეშ აღმოჩნდეს.„თუ ირანი გადაწყვეტს არ დადოს შეთანხმება, შესაძლოა შეერთებული შტატებისთვის აუცილებელი გახდეს დიეგო გარსიასა და ფეირფორდის აეროდრომის გამოყენება, რათა აღიკვეთოს პოტენციური თავდასხმა უკიდურესად არასტაბილური და საშიში რეჟიმის მხრიდან“, - დაწერა ტრამპმა თავის Truth Social პლატფორმაზე.„თავდასხმა, რომელიც პოტენციურად შეიძლება განხორციელდეს გაერთიანებულ სამეფოზე, ისევე როგორც სხვა მეგობარ ქვეყნებზე“.შემდეგ მან დასძინა: „ჩვენ ყოველთვის მზად ვიქნებით, გვსურს და შეგვიძლია ვიბრძოლოთ გაერთიანებული სამეფოსთვის, მაგრამ ისინი უნდა დარჩნენ ძლიერები "ვოკიზმისა" და მათ წინაშე არსებული სხვა პრობლემების წინაშე“.