გარიგების დასრულების თარიღი 2026 წლის 16 თებერვალია, ხოლო ტრანზაქცია London-ში დაიხურა.აღნიშნული 5.06%-იანი წილი შეესაბამება 1,759,924 ხმის უფლებას - აქციას, რომლებიც ფლობენ Wellington ჯგუფის მიერ კონტროლირებადი საწარმოები და ნომინალური აქციონერები. ფლობა ხორციელდება არაპირდაპირი გზით, მათ შორის ნომინალური მფლობელების მეშვეობით. კერძოდ, ნომინალური აქციონერები არიან VIDACOS Nominees Limited, Goldman Sachs International და ROY Nominees Limited.Wellington Management Company LLP - რომელიც წარმოადგენს Wellington ჯგუფის აქტივების მმართველ კომპანიას — მართავს სხვადასხვა საინვესტიციო ფონდებისა და მართული ანგარიშების აქტივებს. აღნიშნული კომპანია სრულად შედის Wellington-ის კორპორაციულ სტრუქტურაში და საბოლოო მაკონტროლებელ სუბიექტს წარმოადგენს Wellington Management Group LLP.
რას წარმოგვიდგენს Apple 4 მარტის პრეზენტაციაზე: 2026 წლის მთავარი სიახ...
რას წარმოადგენენ პრეზენტაციაზეiPhone 17e — ხელმისაწვდომი ფლაგმანიმთავარი შესაძლოა გახდეს iPhone 17e — ახალი თაობის ხაზის ყველაზე ხელმისაწვდომი მოდელი. ინსაიდერების თქმით, მოწყობილობს ექნება: 6,1-დუიმიანი ეკრანს უფრო თხელი ალუმინის ჩარჩოებით; Dynamic Island ჭრილს, რომელიც მანამდე მხოლოდ ძველი თაობის ვერსიებში გვხვდებოდა; A19 პროცესორს, რომლის დებიუტიც სტანდარტულ iPhone 17-ში შედგა; 5 ვტ სიმძლავრის MagSafe მაგნიტური დამუხტვის მხარდაჭერას. ძირითადი კამერა შეინარჩუნებს 48 მპ გარჩევადობას ორმაგი ოპტიკური ზუმით, ხოლო ფრონტალური კამერა მიიღებს ახალ 18-მეგაპიქსელიან სენსორს Center Stage ფუნქციით. მოსალოდნელი საწყისი ფასი — 599 დოლარიდან. არ არის გამორიცხული, რომ მისი ოფიციალური დებიუტი სწორედ 4 მარტს შედგეს.ტაბლეტების განახლებაპლანშეტების ხაზში მოსალოდნელია საბაზისო iPad-ისა და iPad Air-ის ვერსიების განახლება. საბაზისო iPad მიიღებს A18 ჩიპს (A16-ის ნაცვლად) და პირველად შესთავაზებს მომხმარებელს წვდომას Apple Intelligence პლატფორმის ფუნქციებზე. თავის მხრივ, iPad Air გადავა M3 პროცესორიდან უფრო მძლავრ M4-ზე.კომპიუტერული სიახლეები და „ბიუჯეტური“ MacBookკომპიუტერულ სიახლეებს შორის იქნება განახლებული MacBook Pro მოდელები M5 Pro და M5 Max პროცესორებით. თუმცა, მთავარი მოვლენა შესაძლოა გახდეს კომპანიის ისტორიაში პირველი ხელმისაწვდომი MacBook-ის დებიუტი, რომლის ღირებულებაც 1000 დოლარზე ნაკლები იქნება. ცნობილია, რომ ფასი შესაძლოა დაახლოებით 700 დოლარიდან დაიწყოს.ფასის შესამცირებლად Apple გარკვეულ კომპრომისებზე წავა: M-სერიის პროცესორების ნაცვლად გამოიყენებს მობილურ ჩიპს A18; ეკრანის დიაგონალი იქნება 13 დუიმზე ნაკლები; გამოყენებული იქნება მოწყობილობის გამარტივებული არქიტექტურა. მიუხედავად ამისა, ლეპტოპი შეინარჩუნებს ალუმინის კორპუსს — მისთვის შემუშავებულია წარმოების ახალი, უფრო ეკონომიური მეთოდი. მოდელის პოპულარიზაციას სტუდენტებსა და კორპორაციულ კლიენტებს შორის გეგმავენ და მას მკვეთრ, თუმცა დახვეწილ ფერებში შემოგვთავაზებენ.სხვა სიახლეებიგარდა ამისა, შესაძლოა წარმოდგენილი იყოს Mac-ის ახალი გარე დისპლეები, განახლებული Apple TV და ჭკვიანი დინამიკი HomePod mini. აღინიშნება, რომ საგაზაფხულო პრეზენტაცია ბოლო დროის ერთ-ერთი ყველაზე გამორჩეული მოვლენა იქნება ინდუსტრიაში.მანამდე Apple-ის გენერალურმა დირექტორმა ტიმ კუკმა განაცხადა კომპანიის განზრახვის შესახებ, გაზარდოს ინვესტიციების მოცულობა ჩინეთში ბიზნესის განვითარებისთვის.
1771404859
Microsoft-ის $50-მილიარდიანი ინვესტიცია „გლობალურ სამხრეთში“
განცხადება გაკეთდა ნიუ-დელიში მიმდინარე AI სამიტზე, სადაც ხელოვნური ინტელექტის სფეროს წამყვანი გლობალური კომპანიების ხელმძღვანელები ამ კვირაში სხვადასხვა ქვეყნის ლიდერებს ხვდებიან. ტერმინი „გლობალური სამხრეთი“ გულისხმობს განვითარებად ან დაბალი შემოსავლის მქონე ქვეყნებს, რომლებიც ძირითადად სამხრეთ ნახევარსფეროში მდებარეობენ.გასულ წელს Microsoft-მა ინდოეთში ხელოვნური ინტელექტის მიმართულებით 17.5 მილიარდი დოლარის მოცულობის ინვესტიცია დააანონსა. ამით ამერიკულმა ტექნოლოგიურმა გიგანტმა კიდევ უფრო გაამყარა თავისი პოზიციები მსოფლიოს ერთ-ერთ ყველაზე სწრაფად მზარდ ციფრულ ბაზარზე.