მეხუზლას განმარტებით, ფასი პირდაპირ იქნება დამოკიდებული ყურძნის შაქრიანობასა და მის კონდიციურობაზე: რქაწითელი და სხვა საღვინე ჯიშები: თუ შაქრიანობა 20%-ს აღემატება, 1 კგ ყურძნის ფასი 1.30 ლარი იქნება. საფერავი: მაღალი ხარისხის, დაუზიანებელი საფერავისათვის, რომლის შაქრიანობა 22%-ზე მეტია, სახელმწიფო 1.50 ლარს გადაიხდის. დაბალხარისხიანი ყურძენი: ყურძენი, რომლის შაქრიანობა 17%-ზე ნაკლებია, არაკონდიციურად მიიჩნევა. ღვინის ეროვნული სააგენტოს ხელმძღვანელი მოუწოდებს მევენახეებს, განსაკუთრებული ყურადღება დაუთმონ ვენახის მოვლას და არ დატვირთონ ვაზი ზედმეტი მოსავლით. მისი თქმით, ქართული ღვინის მსოფლიო ბაზარზე კონკურენტუნარიანობისთვის აუცილებელია მაღალი ხარისხის ნედლეული.„სამართლიანია გადაწყვეტილება, რომ კიდევ უფრო იზრდება ფასის სხვაობა ხარისხიან კონდიციურსა და დაბალხარისხიან არაკონდიციურ ყურძენს შორის. 17%-ზე დაბალი შაქრიანობის ყურძნისგან ძალიან დაბალი ხარისხის ღვინო მზადდება“, - განაცხადა ლევან მეხუზლამ.ღვინის ეროვნულ სააგენტოში აღნიშნავენ: მთავრობის ეს ინიციატივა მიზნად ისახავს მევენახეების სტიმულირებას, რათა მათ ორიენტირი ხარისხზე აიღონ, რაც საბოლოო ჯამში ქართული ღვინის იმიჯსა და ექსპორტის პოტენციალს გააუმჯობესებს.
ზელენსკი: უკრაინელი ხალხი არ მომცემს ნებას, რუსეთს ტერიტორიები დავუთმო
მაშინ, როდესაც ზელენსკი Axios-ს ესაუბრებოდა, უკრაინელი და რუსი მომლაპარაკებლები ჟენევაში პირდაპირი მოლაპარაკებების მესამე რაუნდს მართავდნენ.მთავარი სადავო საკითხი დონბასზე კონტროლია, რომლის დაახლოებით 10% კვლავ უკრაინის ხელშია.ზელენსკიმ აღნიშნა, რომ აშშ-ის შუამავლებმა, სტივ ვიტკოფმა და ჯარედ კუშნერმა, მას განუცხადეს: რუსეთს ნამდვილად სურს ომის დასრულება და მან სწორედ ამ საფუძველზე უნდა მოახდინოს კოორდინაცია საკუთარ მომლაპარაკებელთა გუნდთან. თუმცა, ზელენსკიმ აშკარა გახადა, რომ ის ბევრად უფრო პესიმისტურადაა განწყობილი. მან ასევე ურჩია ვიტკოფსა და კუშნერს, არ ეცადონ აიძულონ იგი, "გაყიდოს" მშვიდობის ისეთი ხედვა, რომელსაც მისი ხალხი „წარუმატებელ ისტორიად“ აღიქვამს.ზელენსკიმ Axios-სთან თქვა, რომ „არ იყო სამართლიანი“, როდესაც პრეზიდენტი ტრამპი საჯაროდ მოუწოდებდა უკრაინას და არა რუსეთს, წასულიყო დათმობებზე მშვიდობისთვის. მან აღნიშნა, რომ მიუხედავად იმისა, რომ ტრამპისთვის შესაძლოა უფრო ადვილი იყოს უკრაინაზე ზეწოლა, ვიდრე ბევრად დიდ რუსეთზე, ხანგრძლივი მშვიდობის დამყარების გზა ვლადიმერ პუტინისთვის „გამარჯვების ჩუქება“ არ არის.ტრამპმა ბოლო დღეებში ორჯერ თქვა, რომ დათმობებზე წასვლა ზელენსკის მოვალეობაა. „ვიმედოვნებ, რომ ეს მხოლოდ მისი ტაქტიკაა და არა გადაწყვეტილება“, - განუცხადა ზელენსკიმ Axios-ს.ზელენსკიმ ასევე მადლობა გადაუხადა ტრამპს სამშვიდობო ძალისხმევისთვის და აღნიშნა, რომ კუშნერთან და ვიტკოფთან საუბრები არ მოიცავს იმგვარ ზეწოლას, რასაც ტრამპი საჯაროდ იყენებს. „ჩვენ პატივს ვცემთ ერთმანეთს“, - თქვა მან და დასძინა, რომ ის არ არის ისეთი ადამიანი, რომელიც ზეწოლის ქვეშ ადვილად ტყდება. ზელენსკიმ გაიმეორა, რომ ტერიტორიულ საკითხზე გარღვევის საუკეთესო გზა პუტინთან პირისპირ შეხვედრაა.Axios წერს: ამერიკელმა შუამავლებმა წამოაყენეს წინადადება, რომ უკრაინულმა ძალებმა დატოვონ დონბასის ის ნაწილები, რომლებსაც ამჟამად აკონტროლებენ, და ეს ტერიტორია დემილიტარიზებულ „თავისუფალ ეკონომიკურ ზონად“ იქცეს. ვაშინგტონს არ დაუფიქსირებია პოზიცია იმაზე, თუ რომელი ქვეყნის სუვერენიტეტის ქვეშ იქნება ეს ზონა.ზელენსკი მზად არის განიხილოს ჯარების გაყვანა, თუმცა მოსკოვისგანაც მოითხოვს ჯარების ანალოგიური მანძილით უკან დახევას - და უარყოფს რუსეთის პრეტენზიას ამ ზონაზე სუვერენიტეტის შესახებ. ზელენსკის თქმით, მოლაპარაკებების მეორე რაუნდზე რუსეთის წარმომადგენლები დაჰპირდნენ, რომ გაივლიდნენ კონსულტაციებს მოსკოვთან და ტერიტორიულ საკითხზე დეტალური პოზიციით დაბრუნდებოდნენ.Axios-თან 37-წუთიან სატელეფონო ინტერვიუში ზელენსკიმ აღნიშნა, რომ ვაშინგტონი და კიევი შეთანხმდნენ: ნებისმიერი გარიგება უკრაინელ ხალხს რეფერენდუმზე უნდა წარედგინოს. თუ შეთანხმება ითვალისწინებს უკრაინის მხრიდან დონბასიდან უბრალოდ გასვლას - სუვერენიტეტისა და იქ მცხოვრები მოქალაქეების მსხვერპლად შეწირვას - მისი აზრით, ხალხი ამას მხარს არ დაუჭერს.„ემოციურად, ხალხი ამას არასოდეს აპატიებს. არასოდეს. ისინი არ მაპატიებენ... მე, არ აპატიებენ [აშშ-ს]“, - თქვა ზელენსკიმ და დასძინა, რომ უკრაინელებს „არ ესმით“, რატომ უნდა მოსთხოვონ მათ დამატებითი მიწების დათმობა. „ეს ჩვენი ქვეყნის ნაწილია, ეს ყველაფერი ჩვენი მოქალაქეებია, დროშაა, მიწაა“, - თქვა მან.თუ შეთანხმება უბრალოდ გაყინავს საბრძოლო მოქმედებების ამჟამინდელ ხაზს დონბასში (როგორც ეს დაგეგმილია სხვა ორ რეგიონში, სადაც რუსეთს ტერიტორიები აქვს დაკავებული), ზელენსკი ფიქრობს, რომ უკრაინელი ხალხი ამას მიიღებს. „ვფიქრობ, თუ დოკუმენტში ჩავწერთ... რომ ვრჩებით იქ, სადაც ვართ საკონტაქტო ხაზზე, ხალხი ამას რეფერენდუმზე მხარს დაუჭერს. ეს ჩემი აზრია“. თუმცა, რუსეთი დაჟინებით მოითხოვს მთელი დონბასის დაკავებას ან მოლაპარაკებების გზით, ან ძალით.რუსულ დელეგაციას ახალი ლიდერი ჰყავს, პუტინის მრჩეველი ვლადიმერ მედინსკი. ლიდერის შეცვლის გამო, ზელენსკი შიშობს, რომ რუსული დელეგაცია შეეცდება მოლაპარაკებები უბრალო გაცნობით შეხვედრად აქციოს ან საწყის წერტილს დაუბრუნდეს, რათა რუსეთმა ბრძოლის ველზე დრო მოიგოს. მან ასევე აღნიშნა, რომ პუტინის მსგავსად, მედინსკის უყვარს ფილოსოფიური მსჯელობა ომის „ისტორიულ ფესვებზე“. „ჩვენ არ გვაქვს ამ სისულელეებისთვის დრო. ჩვენ უნდა მივიღოთ გადაწყვეტილება და დავასრულოთ ომი“, - თქვა ზელენსკიმ.მიუხედავად იმისა, რომ პოლიტიკური დიალოგი ნელა მიმდინარეობს, ზელენსკის თქმით, სამხედროებს შორის მოლაპარაკებები აბუ-დაბიში უფრო პროდუქტიული იყო. მხარეები ძირითადად შეთანხმდნენ აშშ-ის მიერ წარმართულ მექანიზმზე, რომელიც დრონების მეშვეობით ცეცხლის შეწყვეტის რეჟიმს გააკონტროლებს, თუკი ასეთი შეთანხმება შედგება. უკრაინას სურს ევროპული ქვეყნების ჩართულობაც, რასაც რუსეთი ეწინააღმდეგება. Axios წერს, მიუხედავად იმისა, რომ სამხედრო ჯგუფმა ჟენევაში სამშაბათს პროგრესს მიაღწია, პოლიტიკური ჯგუფის მოლაპარაკებები „გაიჭედა“. წყაროების თქმით, ეს მედინსკის მიერ წარდგენილი პოზიციების გამო მოხდა. ერთ-ერთმა წყარომ ასევე აღნიშნა, რომ რუსები უკმაყოფილებას გამოთქვამდნენ ზელენსკის ბოლო საჯარო განცხადებების გამო და ამტკიცებდნენ, რომ ის სერიოზულად არ აწარმოებს მოლაპარაკებებს, არამედ ცდილობს რეიტინგის ამაღლებას შესაძლო არჩევნების წინ.ზელენსკიმ თქვა, რომ ჯერ არაფერია გადაწყვეტილი, თუმცა შესაძლებელია ახალი საპრეზიდენტო არჩევნები რეფერენდუმის პარალელურად ჩატარდეს. სექტემბერში მან Axios-ს უთხრა, რომ ომის დასრულების შემდეგ პოლიტიკიდან წავიდოდა, თუმცა სამშაბათს მიცემულ ინტერვიუში მიანიშნა, რომ არჩევნები შესაძლოა ცეცხლის შეწყვეტის მყიფე პერიოდში ჩატარდეს და ასეთ შემთხვევაში ის შესაძლოა კანდიდატი იყოს. „ეს ხალხზე იქნება დამოკიდებული. ვნახოთ, რა სურთ მათ“.მან ასევე აღნიშნა, რომ ამ დროისთვის რუსეთი თანხმდება მხოლოდ ერთდღიან ცეცხლის შეწყვეტაზე კენჭისყრის ჩასატარებლად, ნაცვლად 60 დღისა, რომელიც ზელენსკის აზრით საჭიროა. მან რუსეთის პოზიციას აბსურდული უწოდა და მიიჩნია, რომ ეს იმის ნიშანია, რომ მოსკოვი ნამდვილი მშვიდობისთვის მზად არ არის.24 თებერვალს 4 წელი სრულდება, რუსეთის მიერ უკრაინის წინააღმდეგ სრულმასშტაბიანი ომის დაწყებიდან.