მოსწავლეებისთვის საქართველოს ბანკის საგანმანათლებლო პროექტებზე მიღება უკვე დაიწყო:STEM სკოლასაქართველოს ბანკისა და კომაროვის STEM სკოლაში გაზაფხულის სემესტრზე მიღება უკვე მიმდინარეობს და 2 მარტამდე გაგრძელდება.STEM სკოლა VII-XI კლასის მოსწავლეებისთვის შექმნილი პროექტია, რომლის ფარგლებშიც, მოსწავლეები იღებენ თეორიულ და პრაქტიკულ ცოდნას მეცნიერების, მათემატიკის, ინჟინერიისა და ტექნოლოგიების მიმართულებით.გაკვეთილები ონლაინ ტარდება, რაც შესაძლებლობას აძლევს მოსწავლეებს ნებისმიერი კუთხიდან ჩაერთონ სასწავლო პროცესში. ამასთან, საქართველოს ბანკი ყოველწლიურად საუკეთესო შედეგის მქონე 60 მოსწავლეს სწავლის საფასურს 100%-ით, ხოლო 30-ს - 50%-ით უფინანსებს.ინფორმაციისთვის, STEM სკოლა უკვე 2000-მდე მოსწავლეს აერთიანებს, რომელთაგან 300-ზე მეტი საქართველოს ბანკის სტიპენდიატია.STEM სკოლაში რეგისტრაციისთვის ეწვიეთ ვებგვერდს.Code ITპროგრამირებით დაინტერესებული მოსწავლეებისთვის, Code IT-ზე მიღება დაიწყო. პროგრამაზე სწავლის მსურველებმა, 22 თებერვლამდე უნდა გაიარონ რეგისტრაცია ბმულზე.Code IT საქართველოს ბანკის, ICT-ის ასოციაციის და საქართველოს ინოვაციების და ტექნოლოგიების სააგენტოს (GITA) თანამშრომლობით შექმნილი პროექტია და მასში მონაწილეობის მიღება 14-18 წლის ახალგაზრდებს შეუძლიათ.პროექტის ფარგლებში, შეხვედრები საქართველოს 9 ტექნოპარკსა (თბილისი, ბათუმი, ზუგდიდი, სენაკი, ოზურგეთი, კასპი, გურჯაანი, ახმეტა, თელავი) და 6 დამატებით ლოკაციაზე (მესტია, გორი, საგარეჯო, პანკისი, რუსთავი, ფოთი) იმართება.Code-IT-ის ფარგლებში, ინტერაქციული სწავლების მეთოდით მიმდინარეობს და პროგრამაზე სწავლა სრულად არის დაფინანსებული.ევერესტიმოსწავლეებისთვის განათლების კიდევ უფრო მეტი შესაძლებლობის შესაქმნელად, საქართველოს ბანკი საქართველოში ყველაზე მასშტაბური ევერესტის მათემატიკის ოლიმპიადის გენერალური სპონსორია.ევერესტის საგაზაფხულო სეზონზე რეგისტრაცია 23 თებერვალს დაიწყება და 27 მარტამდე გაგრძელდება.პირველი ტური ონლაინ გაიმართება და მასში მონაწილეობის მიღება II, III, IV, V და VI კლასის მოსწავლეებს შეეძლებათ. მეორე ტური კი დასწრებული ფორმატით 28 და 29 მარტს ჩატარდება. რეგისტრაციისთვის და ევერესტის ოლიმპიადის შესახებ დეტალური ინფორმაციისთვის ეწვიეთ ვებგვერდს.ეს ყველაფერი საქართველოს ბანკის მიერ განხორციელებული პროექტების მხოლოდ ნაწილია. მეტი ინფორმაციის მისაღებად ეწვიეთ ვებგვერდს ganatleba.bog.ge(R)
კერძოდ, ანალიტიკოსები რუსეთის ხელისუფლებას ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის გავლით საერთაშორისო სატრანსპორტო მაგისტრალის „ჩრდილოეთი–სამხრეთი“ ფარგლებში რკინიგზისა და ავტომაგისტრალის მშენებლობის შესაძლებლობის განხილვას სთავაზობენ, რითაც რუსეთის სრულ კონტროლს დაქვემდებარებული სატრანსპორტო კვანძი შეიქმნება.„რუსეთის საგარეო საქმეთა საბჭოს“ ანალიტიკოსები სცენარების სახით ხელისუფლებას სთავაზობენ რუსეთსა და „სამხრეთ ოსეთს“ შორის სამოკავშირეო სახელმწიფოს ჩამოყალიბებას, ან „სამხრეთ ოსეთის“ სტატუსის შენარჩუნებას ურჩევენ, როგორც საერთაშორისო საბაჟო კონტროლს დაქვემდებარებული ტერიტორიის, რასაც 2011 წელსაც განიხილავდნენ.კრემლის ანალიტიკოსების იდეის თანახმად, ახალმა მაგისტრალმა რაჭის ტერიტორიაც, კერძოდ სოფელი გლოლა და ონი უნდა გაიაროს, შემდეგ ქვაისაში ჩავიდეთ, ცხინვალის და თბილისის გავლით სადახლომდე, შემდეგ სომხეთში და აქედან კი ირანში უნდა გაგრძელდეს. რუსმა ანალიტიკოსებმა კრემლისთვის სასურველი სატრანზიტო მაგისტრალის რუკაც კი შეადგინეს:
1771577056
მინისტრმა ყურადღება გაამახვილა ბაზაში არსებულ სტატისტიკასა და იმ „ანომალიურ შემთხვევებზე“, რომლებიც გადამოწმების პროცესის შეფერხებამ გამოიწვია. სარჯველაძის თქმით, კორონავირუსის პანდემიის შემდეგ მოქმედებდა ე.წ. მორატორიუმი, რის გამოც ოჯახების ინსპექტირება პრაქტიკულად არ ხორციელდებოდა. შედეგად, ბაზაში დღემდე რჩებიან ადამიანები, რომელთა ეკონომიკური მდგომარეობა მნიშვნელოვნად გაუმჯობესდა.„ბაზაში დღეს რეგისტრირებულია და შემწეობას იღებს ოჯახი, რომელსაც ბოლო 3 თვეში მიღებული აქვს რამდენიმე ათეული ათასი ლარის შემოსავალი. ფიქსირდება შემთხვევები, როდესაც ოჯახს ერთი წლის განმავლობაში შეძენილი აქვს რამდენიმე ათეულ ათას ლარად ღირებული ავტომანქანები, მათ შორის 2024 წელს გამოშვებული მოდელები. ფაქტია, სოციალურად დაუცველთა ბაზა შესაბამისობაში ვერ მოდიოდა იმ ეკონომიკურ წარმატებასთან, რომელიც ქვეყანას ბოლო წლებში ჰქონდა“, - განაცხადა მიხეილ სარჯველაძემ.მინისტრის ინფორმაციით, დღეისათვის სოციალურად დაუცველთა ბაზაში 185 ათასზე მეტი ოჯახი (დაახლოებით 710 ათასი ადამიანი) ფიქსირდება. მისივე თქმით, 2012 წლის შემდეგ შემწეობის მისაღები ქულა ორჯერ გაიზარდა, რაც უფრო მეტი ოჯახის დახმარებას ისახავდა მიზნად, თუმცა ამავდროულად, აღნიშნული თემა არაერთხელ გამხდარა „არაკეთილსინდისიერი პოლიტიკური სპეკულაციების“ საგანი ოპოზიციის მხრიდან. სარჯველაძის განმარტებით, ქულა რომ არ გაზრდილიყო, შემწეობის მიმღებთა რაოდენობა დღეს 120 ათასი იქნებოდა.გადამოწმების პროცესს სოციალური მომსახურების სააგენტო განახორციელებს. მინისტრმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ბაზიდან პირთა ამოღება ავტომატურად მათ სამართლებრივ პასუხისმგებლობას არ ნიშნავს, თუმცა სიყალბის გამოვლენის შემთხვევაში, რეაგირება მკაცრი იქნება.„ეს პროცესი იქნება მკაცრი მონიტორინგის ქვეშ. შევეცდებით, არცერთი სამართალდარღვევა, თუკი ასეთი გამოვლინდება, არ დარჩეს სათანადო რეაგირების გარეშე. ჩვენი ამოცანაა, წერტილი დაესვას მანიპულაციებს და სახელმწიფო რესურსი მიიმართოს მათკენ, ვისაც სახელმწიფოს მხრიდან მხარდაჭერის აუცილებლობა მართლაც აქვს“, - აღნიშნა მინისტრმა.როგორც ბრიფინგზე ითქვა, უწყება გეგმავს მონაცემთა ბაზა მაქსიმალურად დააახლოოს რეალურ სურათს, რათა გამოირიცხოს შეძლებელი ოჯახების მხრიდან სოციალური პაკეტებით სარგებლობის შემთხვევები.