თბილისი (GBC) – თურქეთის რადიო და ტელემაუწყებლობის უმაღლესმა საბჭომ ტელეარხ Sözcü–ს მაუწყებლობა აუკრძალა. ამის მიზეზად უწყებაში სტამბოლის ოპოზიციონერი მერის ექრემ იმამოღლუს დაკავების შემდეგ აგორებული საპროტესტო ტალღის კანონდარღვევებით გაშუქებას ასახელებენ.
უმაღლესმა საბჭომ ეთერში გასული რამდენიმე კომენტარი შუღლის გაღვივებისკენ მოწოდებად აღიქვა.
გარდა ამისა, რეგულატორმა ტელეკომპანიებს Halk TV და Tele 1 ეთერში 5 გადაცემის გაშვება აუკრძალა და ადმინისტრაციული ჯარიმაც დაუწესა. ჯარიმები დაუწესდა სხვა ტელევიზიებსაც: NOW TV და Ak ll. რესპუბლიკური სახალხო პარტიის ლიდერმა ოზგურ ოზელმა, რომელსაც წარმოადგენს იმამოღლუ, ტელეარხების მაუწყებლობის აკრძალვა დაგმო და მოიხსენია როგორც „ცენზურა და დემოკრატიული ნორმების უხეში დარღვევა“.
იმამოღლუს მხარდამჭერ მიტინგებს და მანიფესტაციებს მთელი თურქეთის მასშტაბით 19 მარტიდან ატარებენ. ყველაზე დიდი მასშტაბები პროტესტს სტამბოლში, ანკარასა და იზმირში აქვს. თურქეთის შსს–ს ბოლო მონაცემებით, დაკავებულია 1 900 მოქალაქე.